Obama valitsus kaalub käibemaksu kehtestamist

04. juuni 2009, 11:33

USA Cato instituudi analüütik Daniel J.
Mitchell analüüsib täna ajalehes Wall Street Journal president Barack Obama
kasvavat huvi üleriikliku käibemaksu kehtestamise vastu ning tõdeb, et
tarbimismaksud käivad reeglina käsikäes tulumaksu tõusuga, mis kokkuvõttes annab
poliitikutele üksnes veelgi rohkem raha kulutamiseks ja huvigruppidele
soodustuste tegemiseks.

Käibemaks tähendab suurt riigiaparaati, pealkirjastab Mitchell oma artikli.

Suure eelarvedefitsiidiga maadlev ja ulatuslikku tervishoiureformi kavandav USA valitsus otsib praegu erinevaid võimalusi tulude suurendamiseks ning muude maksutõusude kõrval on laual ka üleriigilise käibemaksu kehtestamine nii nagu see eksisteerib Euroopas. "Seda ei või lubada," on Mitchelli seisukoht.

Klassikaline argument käibemaksu poolt on, et see on ühtlase määraga ning maksustab tarbimist. Sellega võiks nõustuda, kui käibemaksu kehtestamine asendaks täna kehtiva maksusüsteemi. Nii see aga pole. Ning nagu näitab Euroopa kogemus, ei ole hea mõte käibemaksu niigi halvale maksusüsteemile veel otsa liita, kirjutab autor.

Käibemaks käib käsikäes nii üldise kõrgema maksukoormuse kui avaliku sektori suuremate kulutustega, kirjutab autor. Aastal 1965, enne Euroopas käibemaksu kehtestamist, oli Euroopa arenenud riikides keskmine maksukoormus (EL 15) 27,7% SKPst – umbes sama nagu USAs, kus see näitaja oli 24,7%.

Täna nõuavad ELi reeglid käibemaksu vähemalt 15%. Ja tulemus? Aastaks 2006 oli keskmine maksukoormus ELi 15 n-ö vanas liikmesriigis OECD andmeil 39,8% SKPst. Ka USAs on maksukoormus kasvanud, kuid aeglasemas tempos – samal aastal 28%-le.

Ka võrrandi kulutamise pool pole ilus lugemine. 1965. aastal ulatusid ELi 15 liikmesriigi valitsuste kulud keskmiselt 30,1%-le SKPst, mis ei olnud kuigivõrd suurem USA vastavast numbrist 28,3%. 2007. aasta andmeil neelasid valitsuste kulud ELi 15 liikmesriigis 47,1% SKPst, mis on palju kõrgem kui 35,3% SKPst USAs.

Teine argument käibemaksu poolt on, et see küll tõstab maksukoormust, kuid võimaldab ära hoida üksikisiku ja ettevõtete tulumaksu tõstmist. Euroopa näide seda ei kinnita. 1965. aastal moodustasid tulu ja kasumimaksud Euroopas 8,8% SKPst, andes Euroopale USA ees konkurentsieelise. USAs oli nende maksude osakaal toona 11,9%. Aastaks 2006 oli tulu ja kasumi maksukoormus kasvanud Euroopas keskmiselt 13,8%-le, mis ületab veidi USA vastavat näitajat 13,5%.

Meie tänane tulumaksusüsteem on košmaarlik kombinatsioon klassivõitlusest ja korruptiivsetest maksuaukudest, kirjutab autor USA maksusüsteemist. Sinna otsa veel käibemaksu lisamine ei korva mingil määral kahju, mida ise tekitab. Ainuke tagajärg on, et poliitikud saavad vaid rohkem raha, mida kulutada ning võimaluse huvigruppide vahel oksjonile panna uue portsu maksusoodustusi. See on hea Washingtonile, aga halb Ameerikale, tõdeb Mitchell.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. June 2009, 11:50
Otsi:

Ava täpsem otsing