Kui jänes seletustest aru saaks

Signe Sillasoo 05. juuni 2009, 00:00

NO99 kui üks ühiskondliku elu valvekoer paljude teiste kõrval on võtnud pureda suure tüki. Vastust otsitakse küsimusele, mis on kultuur. Kas ja millises vormis seda vaja on? Ja kuidas nende jänestega kultuuriruumis ikkagi hakkama saada?

Vanarahvatarkused "nagu küla koera, nõnda koer külale" ja väikese mugandusega "kes hiljem hammustab, hammustab valusamini" sobiksid seda lavastust väga hästi iseloomustama.

Rahva rahapaja üks valvureid, Marika Vaariku suurepäraselt kehastatud ministriproua, saab sõna otseses mõttes mitmel korral päris valusalt pureda. Ja oh häda, kappakusemise võistlusel urineeritakse ta lihtsalt täis.

Lavastuse pealkiri tsiteerib saksa kunstniku Joseph Beuysi 1965. aastal toimunud samanimelist aktsiooni, mille käigus ta seletas surnud jänesele kolme tunni jooksul oma teoste tausta. Suhteliselt piinarikas ettevõtmine, eriti kui jänes on surnud. Sama keeruline on see püüe ka lavastuses. Paari lausega on etenduse sisu väga raske kokku võtta. Ent NO-teatri suurepärase koosseisu esituses saab näha tervet hulka väga vaimukaid, ent mõtlemapanevaid etüüde. Vaataja saab näha suurt hulka sportlasi, lõrisevat lõukoera ja kõmulehe ajakirjanikku, läbisuudeldud ministriprouat, segaduses jäneseid näitusesaalis, kusemisvõistlust, eelarvepoliitikat, vaidlusi raha, lindistamise, vihkamise ja kunsti teemal, kokku pakitud teatrit ning lõpetuseks loomulikult koorilaulu.

Ja kuna kõik ju teavad, et ministriteks valitakse ikkagi kõige targemaid, saab ministriproua esituses, kelle maailmapilti mahtusid vaid sport ja koorilaul, kuulda ka hulgem kuldseid ja suuri sõnu. Kokkuvõttes kaks ja pool tundi humoorikas võtmes esitatud sotsiaalset kriitikat. Igatahes väga värskendav, humoorikas ja mõtlemapanev vaatamine.

Ja nagu ütles kehakultuuriminister ühe ettekande lõpuks: "Nagu me teame, raha on alati vähe. Lõpetame lootuses, et eesti kultuur jääb ellu!" Loodame meiegi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:02
    Otsi:

    Ava täpsem otsing