Läti lubab latti hoida

Sirje Rank 05. juuni 2009, 00:00

Keskpank on selgitanud ja selgelt kinnitanud, et hoiab latti stabiilsena kuni eurole üleminekuni, teatas Läti keskpank eile oma veebilehel tehtud avalduses.

Investorid hoiavad aga Lätist eemale. Eile laekus Läti kuuajaliste valitsusvõlakirjade oksjonile vaid üks ostusoov 2,75 miljonile latile võimalikust 20 miljonist latist. Kolme, kuue ja aasta pikkustele võlakirjadele ei laekunud ühtegi ostusoovi.

Kolmapäeval saatis Läti valitsuse lühiajaliste võlakirjade oksjoni läbikukkumine Rootsi pankade aktsiad vabalangusesse ning lõi kõikuma Ida-Euroopa riikide valuutad ja pankade aktsiad. Eile Rootsi kroon tugevnes, kui Läti keskpank kinnitas, et hoiab lati kursi stabiilse. Ka Rootsi pankade aktsiad toibusid, kui Rootsi valitsus lubas vajadusel pankadele appi minna.

Danske Banki vanemanalüütiku Lars Christenseni sõnul ei saa selline olukord kaua kesta, kus intressid Läti pankadevahelisel rahaturul on rekordtasemel ja turg ei toimi. Eile kerkisid intressid juba 16,8 protsendile.

"Tekkinud on olukord, kus rahaturud ei toimi ei Lätis ega Leedus. Tulema peab kas devalveerimine või kiire teadaanne IMFilt ja Euroopa Liidult, et Läti saab abilaenust kätte järgmise osa," ütles Christensen Rootsi uudisteagentuurile TT.

Christenseni sõnul on ta üllatunud, et keegi ei püüagi turge rahustada. "Kui nad oleksid seda tahtnud, oleks Euroopa Komisjon, Rootsi valitsus või IMF seda teha saanud. Turud ootavad selget sõnumit valuutapoliitika ja abilaenu kohta."

Euroopa Komisjoni rahandusvolinik Joaquin Almunia ütles eile vaid, et komisjon ootab Lätilt veel suuremaid jõupingutusi eelarvedefitsiidi ohjeldamisel, ehkki sel nädalal parlamendile üle antud säästueelarve on esimene samm õiges suunas.

Sama mõtet kordas Rootsi rahandusminister Anders Borg eile Rootsi rahandusministeeriumi veebilehel tehtud avalduses.

Christensen tõlgendab kidakeelsust kui märki doonorite seas valitsevatest erimeelsustest. "Arvan, et see on märk, et puudub üksmeel, milline tee valida ja kuidas edasi käituda. Üksmeele korral oleks seda kiiresti turgudele näidatud ja koordineeritult tegutsema asutud," ütles ta.

Morgan Stanely Euroopa arenevate turgude ökonomist Oliver Weeks ütles eile, et devalveerimine on Lätis vältimatu, kuid see ei pea tingimata toimuma lähiajal. "Valitsus ja keskpank ei paista veel kapituleeruvat," ütles Weeks. "Hoiustajate käitumist on raske prognoosida, kuid meie põhistsenaarium on, et see kõik võib veel venida mitu kuud," jätkas ta.

Ajastus sõltub tõenäoliselt Euroopa Komisjonist, kes paneb välja lõviosa Läti toetuseks läinud aasta lõpus kokku lepitud 7,5 miljardi euro suurusest abilaenust, ütles Weeks. EL võib devalveerimisele eelistada laenuosa kiiremat väljamaksmist, et anda Läti naaberriikidele aega puhvrite loomiseks, ütles Weeks.

Tulevikutehingute järgi eeldavad turud lati odavnemist enam kui 50 protsenti, vahendas Bloomberg.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:07
    Otsi:

    Ava täpsem otsing