Kust tuleb uus börsitõuge?

05. juuni 2009, 10:53

Olukord on muutunud - vanast enam ei piisa
ja uutmoodi veel ei saa. Mõni kuu tagasi padupessimismist õhetanud investoreid
ei rahulda enam teated kukkumiste pidurdumisest, nad ootavad konkreetsemat
edasiminekut. USA majandusnäitajad ei suuda aga uut sammu veel astuda.

USA teenindussektor kukkus mais selle aasta aeglaseimas tempos, võrreldavate poodide jaemüük andis samuti tagasi. USA tarbijate kulutused vähenesid lõppenud kuus aga 0,1%. Eelmisel nädalal avaldatud aprillikuu tööstustellimused näitasid aga väikest kasvu (0,7%), mis jäi turuootustele siiski alla. Töötuabiraha saamiseks esitatud avalduste arv kahanes esmakordselt viimase 20 nädala jooksul. Kui eelmisel nädalal taotles USAs töötuabiraha hooajaga kohandatult 0,621 miljonit inimest, siis nädal varem 0,625 miljonit tööta jäänud ameeriklast.

Niisuguste stabiliseerumisele viitavate näitajatega on investorid aga juba arvestanud, nüüd oleks vaja juba veidi kõrgemalt lennata. Vaja oleks näitajaid, mis viitaksid kiiremale taastumisele, küll siis turg jälle hoogu juurde saaks.

Kahjuks ei tundu aga kiiret muutust tulevat, näib, et taastumine venib pikemaks, kui investorid tahaksid. Mõnevõrra on see muidugi loogiline – eks need näitajad sõltuvad ju lõpuks siiski USA tarbijast. Tema on tuleviku suhtes küll optimistlikum kui selle aasta alguses, kuid siiski veel liiga nõrk, et rasket, maailma suurimat majandust hooga üles tõsta.

USA keskpanga juht Ben Bernanke ütles üleeile, et USA majandus hakkab aasta tagumises pooles tasapisi kasvama, kuigi töötute armee värbab ka siis veel uusi liikmeid. Vaikne paranemine peaks rõõmsamaks muutma ka ettevõtted, kes päikselisemasse tulevikku vaadates uusi töötajaid palkama hakkavad. See annaks jõulisema tõuke tarbimisele ja majandusele.

Samuti võime loota, et USA valitsuse tohutud miljardid pole nelja tuule poole laiali visatud, vaid suudavad majandust senisest nähtavamalt aidata – uusi töökohti luua ja kindlustunnet tekitada.

Selle olukorrani jõutakse aga aeglaselt ja seetõttu pole lähiajal arvatavasti investoritele hammaste vahele anda ka uut isuäratavat konti, mis börsidele uue hoo sisse lükkaks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. June 2009, 10:53
Otsi:

Ava täpsem otsing