Sügavikubakter puhastab keskkonda raskmetallidest

05. juuni 2009, 17:24

Sügavalt Vaikse ookeani setetest leitud
bakter võib osutuda tõhusaks abivahendiks raskmetallide eemaldamisel
keskkonnast.

Ajakirja Microbiology viimases numbris avaldatud artiklis kirjeldavad professor Gejiao Wang ja tema kolleegid Huazhongi põllumajandusülikoolist, kuidas bakteri nimega Brachybacterium üks tüvi, Mn32, osutus väga tõhusaks mangaani lahustest eemaldajaks, muutes selle lahustamatuks mangaanoksiidiks, kirjutas Physorg.

Lisaks otsesele mangaani oksüdeerimisele bakteri poolt aitasid ka tekkinud oksiidid ise bakterite juuresolekul metalli lahusest eemaldada, mis muudab bakteri Brachybacterium sp Mn32 heaks bioremediatsiooni ja reostuse eemaldamise vahendi kandidaadiks.

Lisaks mangaani eemaldamisele keskkonnast neelas Brachybacterium ka olulistes kogustes tsinki ja niklit. Kõigi nende metallide puhul on tegemist pinnast ja vett reostavate rasketööstuse jääkidega.

Mangaanoksiidi saab toota keemiliselt ning on teada, et see aine absorbeerib tsinki ja niklit, kuid selle bakteri poolt toodetud oksiidid absorbeerisid kaks kuni kolm korda rohkem metalle. Wangi töörühm näitas, et bakteriaalset päritolu mangaanioksiidide kristallstruktuur erineb keemiliselt töödeldud mangaanoksiididest. Bakteriaalsete mangaanioksiidide suurem pind võimaldab absorbeerida rohkem metalliioone.

Wang lisas: „Meie uurimuse järgmiseks sammuks on katsetada seda bakterit bioreaktoris, et kontrollida selle võimet eemaldada mangaani ja teisi raskmetalle sellises süsteemis. Kui katse osutub edukaks, võib see bakter aidata välja töötada uue tõhusama meetodi raskmetallisaaste eemaldamiseks.“

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. October 2009, 10:34
Otsi:

Ava täpsem otsing