Ametnike eliidil spekulandi tase

ÄP 08. juuni 2009, 00:00

Euroopa Komisjoni asepresident Siim Kallas pakkus aasta algul välja idee, et Eesti võiks tõusta korruptsioonitajumise indeksi tabeli tippu. Mõte pole Kallase sõnul hullumeelne - tuleb luua eetiline väli, mis tõrjuks halbu ahvatlusi. Ühiskonna eetilisuse parandamine on Kallase sõnul kogu ühiskondliku eliidi asi. "Aga rahvuslik eliit peab olema usaldusväärne. Vastutaval kohal peavad olema eetilised inimesed," rõhutas ta.

Seda, millest rääkis riigikohtu esimees Märt Rask neljapäeval riigikogu ees - tippametnikele on selle aastani meelega valesti palka arvutatud - on tõenäoliselt raske mahutada korruptsiooni mõiste alla. Aga eliidi usaldusväärsusega on meil lood kehvad ja täna saab Äripäev vaid nentida: me ei pea ametnike eliiti usaldusväärseks.

Tänast kaanelugu tehes koorus välja närune pilt: selleks, et võita palgas mõnesajad kroonid, fabritseeritakse paber, millega "rahandusministeeriumi haldusosakond" tõlgendab seadust viisil, mis seda tagab, ning kirjutab ette metoodika, kuidas seda teha. Keskmised palgad hakkasid selle kümnendi algul silmanähtavalt tõusma mitte enam aastate, vaid kvartalite lõikes. Ja palkade arvutamisel võeti aluseks sellised statistikaameti andmed, mis võimaldasid maksta kõrgemat palka.

Kiri, millest Rask riigikogus rääkis, on sisuliselt anonüümne ja sel pole Raski sõnul mingit õiguslikku alust. Tippametnike uskumatu "palgareformi" taga on tippreformistid - Kallas ise ja Aare Järvan, praegune peaminister Andrus Ansipi nõunik. On teinegi kiri, kus on nende kahe mehe allkiri ja mille sisu ei erine suurt anonüümkirjast. Aga seegi on pigem "memo", kui kasutada eksrahandusminister Taavi Veskimäe sõnu.

Kallase tagatoa palgaskeemi tulemus on juriidiline nonsenss. Seaduste tõlgendamise õigus on kohtul, mitte ametnikel. Tartu Ülikooli õigusteaduskonna dekaani, professor Kalle Meruski sõnul väljub juhtum igasugustest demokraatliku õigusriigi raamidest. Ametnike koorekihile maksti seega aastaid palka ja selle alusel lisatasusid ebaseaduslikult.

Rask tunnistas, et temagi tollase justiitsministrina võis saada palka sama skeemi järgi. Ülejäänud ametnike eliit vaikib või väidab, et ei tea oma palga arvutamise metoodikast midagi. Võimalik, et paljud on enda teadmata juhtumisse mässitud, kuigi ametnikkonnas on see nn avalik saladus. Vähim, mida tippametnikud teha saavad, on maksta vääral alusel saadud raha tagasi, Kallas ja Järvan aga peavad oma ameteist tagasi astuma.

Kallase idee on siiski hullumeelne - maksumaksjate raha käsutamine pakub sedavõrd suuri ahvatlusi, et "eetiline väli" ei saa tekkida ja tabeli tipu vallutamiseks pole usaldusväärset ametnike eliiti. See nihverdab nagu tavaline spekulant.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:07
    Otsi:

    Ava täpsem otsing