Verine börsivõitlus alles ees

Silvia Viidik 08. juuni 2009, 00:00

USA laiapõhjaline aktsiaindeks Standard & Poor's 500 on viimastel kuudel teinud väga korralikke liikumisi.

Kas mahajäämishirmus palavikuliselt rongile hüppavad investorid on arvestanud ka järgmise peatuse võimalusega, kus reisi lõpetada võib rohkem investoreid kui reisi alustada?

Märtsikuisest madaltasemest on aktsiaindeks tõusnud juba pea 40 protsenti, enam kui 930 punktile, mis loomulikult tekitab lisaks rõõmustavale optimismile ka kõvasti kahtlusi - kas tõepoolest võib alata nii kiire tõus pärast enam kui 45protsendilist käntsatust septembrikuiselt tasemelt, mil hoogsam karuturg maad võttis?

Üldine arvamus ootab teatavat korrektsiooni. USA suurpank JPMorgan Chase on suvekuude langusnumbrites veendunud mitmel põhjusel.

Kõigepealt on aktsiad üle maailma n-ö üleostetud ehk ostupalavik on olnud taas natuke ülepaisutatult võimas. "Turud on liikunud pärast sellist tugevat tormijooksu omast ajast ette," märkis panga investeerimisdivisjoni juht Geoff Lewis.

Lisaks peaksid ka viimased märgid majandustervislikus mõttes panema turuosalised pisut muretsema, sest kindlama pinnata ei saa ka väärtpaberid tugevalt tasemeid hoida.

"Ajalooliselt võtab täielik majanduslik paranemine pärast panganduskriise aega umbes neli aastat ning nende perioodide ajal võib esineda järske rallisid nagu praegune," lisas Lewis.

Ka BlackRocki investeeringute juht Bob Doll on veendunud, et uue härjaturu (tõusev turg) esiletõus oleks praegu pisut liiga roosiline usk, kuigi märtsi alguse tasemest madalamale vajumine on ülimalt ebatõenäoline.

Kuigi tulemas on ilmselt korrektsioon, ei usu Doll, et tegemist võiks olla väga järsu langusega - pigem tuleb mitu vaiksemat vajumist ja jääb suur volatiilsus.

Ka indeksi hinna-kasumi suhe (P/E) on märtsist alates võimsalt kerkinud. Suhtarv, mis on investeerimisotsuse tegemisel üks tavapärastest näitajatest, on jõudnud märtsikuisest 10,09 punktist juuni alguseks juurde võtta lausa 53 protsenti, kerkides viimase kaheksa kuu kõige kõrgemale tasemele.

Tasub märkida, et tegelikult on kasumikordajal siiski veel parasjagu ruumi viimase kümnendi keskmise saavutamiseks, milleks oli 19,8.

Nii kalliks ilmselt asjad sel aastal ei lähe, usutavasti löövad investorid enne ikka põnnama.

Maailma suuremate pankade strateegid on avaldanud väga erinevaid prognoose, kuidas see aasta S&P 500 indeksile lõppeda võib. Täpsem tabel on toodud artikli kõrval.

Kuigi JPMorgani investeerimisseltskond ootab lühiajaliselt väikest langust, on nad järgmise seitsme kuu lõpuks pannud prognoosimärgi üksmeeles Šveitsi pank UBSiga lausa 1100 punkti juurde.

See tähendaks praegustelt tasemetelt 18protsendilist tõusu ehk tegelikult viimaste kuude liikumisi arvestades mitte väga jõudsat kerkimist.

Kõige negatiivsema prognoosi on maha kuulutanud Barclaysi strateeg, kes indeksi aastalõpuväärtuseks ootab vaid 757 punkti.

Selliste eelduste kohaselt peaks turg läbi tegema umbes sama viisaka vajumise, nagu mõned kolleegid ootavad tõusuks ehk praegustelt tasemetelt 19 protsendi jagu madalamale.

Kui majanduse paranemine ja ettevõtete kasuminumbrite kerkimine peaksid olema aktsiaturu uute kõrguste toetuse eelduseks, on ootused indeksis peegelduvate ettevõtete kasumitesse suhteliselt negatiivsed.

Arvestades eelmise nädala lõpuseisu kasumit veidi alla 64 dollari, on tabelist üsna selgelt näha, et seda ületama ettevõtted lähiajal ilmselt väga õhinal ei asu.

Olen täheldanud, et erinevad prognoosid ja tegelikkus võivad liikuda päris hea ajalise nihkega.

Paneb muretsema, et nii suur hulk arvajaid kaldub ühte paadinurka, mis võib lihtsatele füüsikaseadustele tuginedes tähendada hoopis korralikku karsummi ja prognoosidele täiesti vastupidist liikumist.

Elame-näeme, aga väike korrektsioon peaks ka kõigi kõhkluste taustal siiski tulema.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:07
    Otsi:

    Ava täpsem otsing