ÄP juhtkiri: Valija tahab ka Savisaare vahetamist

1706-aripaev 08. juuni 2009, 15:27

Kuigi esimese hooga kuulutati
europarlamendi valimiste võitjaks Keskerakond, siis tegelikult on Edgar Savisaar
ja Keskerakond Äripäeva hinnangul pühapäevaste valimiste kaotaja.

Indrek Tarandi edu näitab, et riigis võimul olnud Reformierakonnas, Isamaa ja Res Publica Liidus ning sotsides pettunud inimesed ei asunud toetama suurimat opositsioonijõudu.

Võib küll väita, et tegemist oli protestivalimistega, kuid nendel valimistel avaldas enam kui 100 000 Indrek Tarandi toetajat protesti lisaks kolmikliidule ka Keskerakonnale. Sõltumata majanduskriisist ei soovi suur osa Eesti valijatest järsku pööret vasakule. Nad ei pea majanduskriisi lahenduseks Keskerakonna pakutavaid ideid, mis suurendavad riigi sekkumist ja võivad osutuda maksumaksjale lõpptulemusena rängaks koormaks.

Näiteks riik või ka linna ei saa kriisi lahendamiseks muutuda suurimaks töökohtade loojaks. Sellised töökohad hoopis pidurdavad kiireid ümberkorraldusi majanduses ja tööturul. Keskerakond tõi nende valimiste eel publiku ette taas astmelise tulumaksu ratsu, mis valimistulemusi vaadates jällegi maha hääletati.

Võib küll vastu väita, et Keskerakond on valimiste võitja, sest nad said võrreldes eelmise korraga ühe koha rohkem. Samuti lõi Keskerakond häälte arvult pika puuga kõiki teisi parteisid.

Neid argumente nõrgestab teadmine, et Keskerakond on igal valimisel esinenud tugevalt ja olnud favoriit. Ka pühapäeval võtsid nad ära selle, mis on neile kuulunud ning vaatamata majanduskriisile ja valitsusliidu ebapopulaarsuse suurenemisele ei õnnestunud Savisaarel Keskerakonnal turuosa märgatavalt suurendada. Kaks aastat tagasi toimunud riigikogu valimistel kogus Keskerakond 24,1 protsenti, pühapäeval 26,07 protsenti häältest.

Pühapäevastele valimistele ei tulnud partei esinumbritega välja Reformierakond, IRL ja ka sotsid. Viimaste puhul tuleb seda öelda küll mööndusega, sest nende valimiste esinumber Ivari Padar oli pikka aega erakonna juht. Ansipi, Laari ja Pihli osavõtt oleks tõenäoliselt aidanud kolmel erakonnal koguda praegusest suurema hulga hääli.

Keskerakonna loodetust kehvemale tulemusele viitab fakt, et 15 maakonnast 13 võidutses Tarand. Kohalike valimiste eel on see halb uudis Keskerakonnale, aga võimalus IRLile, Reformierakonnale ja sotsidele, sest 102 509 Tarandi häält on ripakil. Need on hääled, mis tahavad näha Savisaart riigi või omavalitsuse juhtimisest võimalikult kaugel.

Keskerakond nägi kampaaniat tehes palju vaeva, et muuta need valimised sisepoliitilisteks. Nad lootsid, et valitsuses pettunud inimesed tulevad neid toetama. Nad saavutasidki oma eesmärgi, kuid lõikasid sellega valusalt näppu. Veerand valijatest näitas, et nad pole rahul valitsusliidus toimuvaga, aga nad ei pea Eestile heaks lahenduseks seda, kui Ansip vahetatakse Savisaare vastu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. June 2009, 15:28
Otsi:

Ava täpsem otsing