Enn Kunila kutsub üles raskel ajal kunsti toetama

Annika Matson 08. juuni 2009, 17:43

Liviko ja Tallinna Kaubamaja üks omanikke
ning kunstisõber Enn Kunila pöördus Äripäeva poole, sest tema sõnul on suurte
kärbete tõttu Eestis ohus kvaliteetne eksistents.

"Ma ei tähtsustaks seda kriisi majanduses hetkel üle ja kutsun Eesti ettevõtjaid üles kunsti ja muuseume toetama," oli mehe sõnum. Ta tõi võrdluse, et ka kalleid ja lähedasi ei tohi raskel unarusse jätta. "See, et Eesti kunst Louvre'is puudub, pole Eesti kunstnike süü, vaid et Eesti riik on olnud liiga vaene," märkis ta. Konrad Mägi väärinuks kindlasti kohta maailma tuntuimas kunstimuuseumis, lisas Kunila, kes peab Mägit ka enda lemmikkunstnikuks.

Suurettevõtjast kunstimetseen palus rahvale meelde tuletada, et eestlased peavad olema üliõnnelikud, et neil on Euroopa parimad muuseumid. Nimelt mullu novembris pälvis Kumu tiitli Euroopa Aasta Muuseum 2008. Kunila eestvedamisel annetas AS Liviko Kumule selle saavutuse puhul 500 000 krooni. Summa oli algselt ette nähtud kunstisõprade VIP-peo korraldamiseks, kuid seda otsustati kasutada hoopis otstarbekamalt. Tänu sellele annetusele sai muuseum oma kogu rikastada Eesti kunstiklassikasse kuuluva Eerik Haameri 1964. aastast pärit maaliga "Merepõhi", mis maksis 80 000 krooni.

Kunila sõnul võiks Konrad Mägi maal "Maastik punase pilvega" saada teoseks, mida seostatakse Kumuga, just nagu Mona Lisat seostatakse Louvre'iga. Tema sõnul on ka Mägi võitnud n-ö kunstnike olümpiamängud. Kunila peab silmas raamatut "1001 maali, mida elu jooksul peab nägema" ja selle 610.-611. paarislehekülge, kus Konrad Mäe pilt "Maastik punase pilvega" on kõrvuti Pablo Picasso pildiga "Noore tüdruku pea". Raamatu peatoimetaja Stephen Farthing on muu hulgas valinud teoseid ka põhimõtte järgi, et kunstihuvilistel oleks võimalik neid töid oma silmaga näha.

Kunila on Eesti Kunstimuuseumi Kunstisõprade Seltsi juhatuse esimees ning seltsiga liitudes saakski tema sõnul eesti kunsti kõige lihtsamalt toetada.
Maalikunstnik Olev Subbi sõnul on kõige kindlama suunitlusega erakunstikogu Eestis just Kunilal. Subbi on ka tema hea sõber, kes on Kunilale andnud palju nõu, millist teost tasub tema maalikogu täiendamiseks osta.

Subbi sõnul sisaldab Kunila kunstikogu kõiki nimekamaid Eesti kunstnikke, Laikmaast alates tänapäevani välja. Eriliseks teeb tema kogu see, et iga oluline kunstnik on esindatud 3-8 tööga. Subbi maale on Kunilal paarkümmend. "Igal juhul on tal kõige suurem minu teoste kogu, minul endal küll nii palju oma maale alles pole," ütles Subbi mullu detsembris Äripäeva ajakirjale Gentleman.

Kunila toonitas, et ta pole kunagi oma maale müünud. "See teeks minust kunstiinvestori, mitte -koguja," põhjendas ta.

Äripäeva koostatud saja Eesti mõjukaima inimese TOPis oli Kunila 74. kohal. Mullu sügisel ilmunud Rikaste TOPis oli Kunila 778 miljoni krooniga 56. kohal.

Kunila ainuomandis olev OÜ Sperare on viiel viimasel aastal oma kulu ja kirjadega välja andnud viis kunstiraamatut.

Persoonilugu kunstikoguja Enn Kunilast saab lugeda Äripäeva ajakirja Gentleman detsembrinumbrist.

Enn Kunila Enn Kunila

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. June 2009, 17:48
Otsi:

Ava täpsem otsing