Ilves: probleemide lahendamisele tuleb läheneda loominguliselt

08. juuni 2009, 20:33

Euroopa Liidu struktuurifondide efektiivne
kasutamine on erakordselt oluline rõhutas president Toomas Hendrik Ilves tänasel
kohaliku omavalitsuse ja regionaalarengu ümarlaual ning soovitas probleemide
lahendamisele läheneda loominguliselt ja inimlikult.

President Toomas Hendrik Ilvese kutsel kogunenud kohaliku omavalitsuse ümarlaua peateemaks oli koostöö Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusega (EAS).

Ümarlaual esinenud EAS-i juhatuse liiga Tarmo Leppoja andis ülevaate kohalikele omavalitsustele suunatud programmide hetkeseisust, taotluste ja aruannete menetlemisest ja selleks kuluvast ajast.

Ümarlaual osalenud maavalitsusjuhtide sõnul on siin vajalik kiirem otsustus- ja menetlusprotsess ning Euroopa Liidu vahendite ülekandmise võimalus otse töövõtjaile. Tõdeti, et rahade tulemuslikumaks kasutamiseks tuleb rohkem tähelepanu pöörata e-keskkonna väljatöötamisele, samuti eelnõustamisele ning aruandluse lihtsustamisele, suureks abiks projektide õnnestumisel oleks ka ettemaksu rakendamine.

Regionaalminister Siim-Valmar Kiisler andis ülevaate kohalike omavalitsuste tulubaasi laekumistest ja struktuurivahendite kasutamisest oma valitsemisalas. Ta ütles, et vaatamata raskele majandusolukorrale ei ole näha kriisimärke projektide ära jäämise näol, küll aga teeb murelikuks, et on ilmnenud juhtumeid, kus omavalitsused paluvad pikendust juba toetust saanud projektide esitamiseks.

“Euroopa Liidu struktuurifondide efektiivne kasutamine on erakordselt oluline. Probleemide lahendamisele tuleb läheneda loominguliselt, inimlikult ning omavalitsuse, riigi ja EAS-i heatahtliku koostöö vaimus,” ütles president Ilves. “Praegu pole bürokraatliku jäikuse aeg. Praegu vajavad omavalitsused partnerite paindlikkust, nõustamist ja vastutulelikkust.”

Ümarlaual osalenud omavalitsusjuhid tõdesid, et struktuuriabi kiire ja edukas ärakasutamine on võimalik vaid taotleja ja menetleja mõlemapoolse pingutuse korral.

Riigipea palvel esitas regionaalminister ülevaate haldusreformist, selgitades, millised on olnud vastused tema poolt pakutud radikaalsele haldus-territoriaalsele reformile ja kuhu on jõudnud alanud diskussioon.

Minister Kiisleri sõnul oleks probleemi lahendamiseks vajalik moodustada valitsuskomisjon. Samuti arvas minister, et omavalitsustele tuleb anda aeg vabatahtlikuks liitumiseks, mille järel peab valitsus langetama otsused mitteühinejate suhtes.

Vabariigi Presidendi kohaliku omavalitsuse ja regionaalarengu ümarlaud koosneb maakondlike omavalitsusliitude ja nende katusorganisatsioonide esindajatest. Ümarlaua ülesandeks on kujundada riigipeale soovitusi regionaalarengut puudutavates küsimustes.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. June 2009, 20:33
Otsi:

Ava täpsem otsing