Eesti ettevõtted lähevad Rootsi vaidlema

09. juuni 2009, 16:22

Raidla Lejins Norcous partneri Toomas
Vaheri sõnul lähevad Eesti ettevõtjad järjest rohkem Stockholmi, Helsingi ning
Londoni arbitraažikohtutesse, sest välisriigi vaidlust peetakse neutraalseks
ning konfidentsiaalseks.

"Tihti eelistavad Eesti ettevõtjad vaidluste lahendamist välisriigi arbitraažis eelkõige selle neutraalsuse ning konfidentsiaalsuse tõttu. Tavaliselt kolmeliikmeline arbitraažikohus koosneb äri- ja õiguspraktikutest, kes hindavad poolte vaidlust eelkõige oma kogemuse ning ärikulutuuri pinnalt. Eesti väiksus on mõnikord takistuseks, kuid ka kohalikud arbitraaživaidlused on järjest enam tuure kogumas," selgitas Vaher büroo pressiteate vahendusel.

Viimase aja tähelepanuväärseimatest kaasustest tõi Vaher välja mitmed rahvusvahelised arbitraaživaidlused, mille mahud on küündinud kuni sadadesse miljonitesse kroonidesse.

Rootsi juhtiv arbitraaživaidluste advokaadi, Roschier partneri Claes Lundbladi sõnul on Stockholm kujunenud üheks keskseks arbitraaživaidluste paigaks Euroopas.

"Stockholmi on aastaid olnud üheks eelistatuimaks arbitraaži kohaks ja seda peamiselt soodsa arbitraažikeskkonna, sh väga kaasaegse valdkonda reguleeriva seadusandluse poolest. Positiivne on kindlasti ka asjaolu, et Rootsi kohtud pakuvad vajadusel arbitraažiprotsessides tuge, kuid hoiavad üsna rangelt neis vahelesegamisest ning teevad seda vaid juhul, kui seadus seda nõuab. Sama kehtib arbitraažiotsuste tühistamise kohta," selgitas Lundblad Stockholmi fenomeni.

"Stockholmi kui soositud arbitraažipaiga edule on kahtlemata kaasa aidanud ka Stockholmi Kaubandus- ja Tööstuskoja Arbitraaži Instituudi tulemuslik tegevus. Põhjaliku praktika ning kaasaegseima reeglistiku alusel toimiv Arbitraaži Instituut pakub väga tasemel võimalusi ning on alternatiiviks näiteks Rahvusvahelisele Kaubandus-Tööstuskojale (ICC) ning teistele sarnastele institutsioonidele. Otse loomulikult on Stockholmi populaarsuse taga ka väga tugevad valdkonnale spetsialiseeruvad praktikud nii nõustajate kui arbiitrite poolelt," märkis ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. June 2009, 15:32
Otsi:

Ava täpsem otsing