Tallinn läheb riigikohtusse valimisseadust muutma

09. juuni 2009, 14:57

Tallina linnavalitsus valmistas
riigikohtule esitamiseks ette kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse
sätte kehtetuks tunnistamise taotluse, teatas Raepress.

"Kuigi riigikogu on kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seadust (KOVVS) korduvalt muutnud, on selles siiski kõrvaldamata vastuolu põhiseadusega," seisab taotluse seletuskirjas. "1. mail 2009 jõustunud KOVVSi muudatused tõid kaasa täiendava vastuolu põhiseadusega."

Riigikohtus vaidlustatava sätte kohaselt moodustab üle 300 000 elanikuga kohaliku omavalitsuse üksus volikogu valimistel kaheksa valimisringkonda. Sellega rikutakse põhiseadusest tulenevat kohaliku omavalitsuse enesekorraldusõigust - omavalitsuse kaalutlusvabadust moodustada valimisringkonnad vastavuses kohalike oludega ning muuta valimisringkondade piire olude muutumisel; enesekorraldusõiguse piiramiseks puudub legitiimne alus ning KOVVSi meetmed toovad kaasa kohalike omavalitsuste ebavõrdse kohtlemise ning ebavõrdsed eeldused enesekorraldusõiguse rakendamiseks, selgitas Raepress.

Vaidlustatavad sätted rikuvad valimiste ühetaolisuse põhimõtet ja on kantud eesmärgist mõjutada valimistulemusi poliitilise jõu kasuks, lisas Tallinna linnavalitsus.

Põhiseaduslikkuse järelevalve kohtumenetluse seaduse § 7 sätestab, et kohaliku omavalitsuse volikogu võib esitada Riigikohtule taotluse tunnistada väljakuulutatud, kuid jõustumata seadus või jõustumata vabariigi valitsuse või ministri määrus põhiseadusega vastuolus olevaks või jõustunud seadus, vabariigi valitsuse või ministri määrus või selle säte kehtetuks, kui see on vastuolus kohaliku omavalitsuse põhiseaduslike tagatistega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. June 2009, 14:57
Otsi:

Ava täpsem otsing