Juhtkiri: oravate pesa tuleb rahamasinasse?

1706-aripaev 10. juuni 2009, 07:24

Rohkem kreatiivsust, Padar! Seda soovis
peaminister Andrus Ansip rahandusminister Ivari Padarilt selsamal valitsuse 30.
aprilli istungil, mil peaminister ise käis mittemaksuliste tulude saamiseks
välja mõtte erastada riigiettevõte Eesti Loto.

Loodame, et reformierakondlase Heiki Kranichi soov asuda juhtima Eesti Lotot ja idee firma erastada pole omavahel seotud. Loomingulisuses enamik sotsiaaldemokraate reformierakondlastega tõepoolest võistelda ei suuda. Asi pole mõttes endas - Äripäev ja paljud teised, sh Reformierakond, kes pooldavad riigi võimalikult vähest kaasalöömist äris, on Eesti Loto ja teistegi riigiettevõtete erakätesse müümist mitu aastat propageerinud.

Reformistide kreatiivsus väljendub rohkem viisis, kuidas iga väiksematki võimulolemise eelist enda kasuks pöörata. Järjekordseks näiteks tõotab saada Eesti Loto erastamine, mis ei ole Äripäeva hinnangul enam riigi majanduspoliitiline otsus, vaid erakonnapoliitika üks osa.

Eesti Loto juhi leidmiseks korraldatava konkursi mõttekus on küsitav - kui ettevõte tahetakse müüa, pole ju juhivahetus enam vajalik. Siiani Eesti Lotot edukalt juhtinud Aivar Lepp oleks suutnud ka ettevõtte erastamise lõpule viia.

Tõsi, teame, et Aivar Lepp ei poolda Eesti Loto andmist erakätesse. Lepa hinnangul peab riik säilitama sajaprotsendilise osaluse - eraomaniku huvi on Lepa sõnul maksimaalne tulu, riik omanikuna aga saab ettevõtte kaudu suunata hasartmängupoliitikat, pidades silmas eeskätt ühiskonna huve (loe ka Aivar Lepa kolumni homses Äripäevas). Kui juht ei poolda omaniku tahet, on muidugi mõistetav, et omanik vahetab juhi välja. Pealegi Lepa ametiaeg hakkab lõppema.

Ent Reformierakond on toonud mängu ka oma halliks kardinaliks nimetatud Heiki Kranichi - tema kandideerib koos viie inimesega riikliku lotofirma juhi kohale. Äripäeval on kahtlus, et tegelikult on Reformierakonna tagatoas juba Eesti Loto uus juht paika pandud ja konkurss on formaalne.

Teades, et Kranich oli see mees, kes keskkonnaministrina lõi võimaluse riigiga maid vahetada, siis on Äripäev skeptiline tema sobivuse osas Eesti Loto juhiks.

Loodame ka, et Kranichi kandideerimine ja Eesti Loto erastamine ei ole omavahel seotud ja et kogu selle vangerduse põhjuseks pole mitte Reformierakonnas küpsenud soov saada enda kontrolli alla üks atraktiivne riigifirma, mis võib suurendada ka erakonna tähtsust lotofirma võimalike ostjate silmis.

Eesti riigifirmade üheks puuduseks on olnud see, et nende nõukogud on muudetud soojaks kohaks valitseva erakonna mõjuvõimsatele liikmetele. Kranichi esilekerkimine viitab, et nüüd võib see probleem laieneda ka juhatustesse.

Täna-homme kohtub Eesti Loto nõukogu kandidaatidega ja teeb oma otsuse. Loodetavasti eksime meie, mitte nõukogu - viimasel juhul oleks eksimus riigile kulukas.


Juhtkiri: oravate pesa tuleb rahamasinasse? Juhtkiri: oravate pesa tuleb rahamasinasse?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. June 2009, 10:32
Otsi:

Ava täpsem otsing