Riigikohus mõistis Pristise ekstöötajad õigeks

11. juuni 2009, 12:03

Riigikohus mõistis pärast viis ja pool
aastat kestnud kohtupidamist õigeks ASi Pristis endised töötajad Erik Kadariku
ja Vallo Põldma, keda firma süüdistas ärisaladuse õigustamata avaldamises ja
kasutamises.

Pretsedenti loov riigikohtu 8. juuni otsus kinnitab Harju maakohtu ja Tallinna ringkonnakohtu õigeksmõistvat otsust, mille alusel ei ole Kadarik ega Põldma Pristise avalduse alusel algatatud kriminaalsüüdistuse üheski punktis süüdi. Mõlemale mehele hüvitatakse valitud kaitsjale makstud tasu katteks 92 000 krooni.

Vallo Põldma sõnul on hämmastav, kuidas viis ja pool aastat kestnud ning pool miljonit krooni nõudnud süüdistuse esitamiseks läheb vaja ainult valget paberit ja pastapliiatsit. "Süüdistus sai ju alguse kunagiste Pristise võtmeisikute Indrek Sepa ja Tauno Liivi omavahelistest vastuoludest, mille hammasrataste vahele meid üritati jätta. Süüdistuse sisu põhines väitel, et teadsime, kust osta infrapunaandureid – info, mille leiab iga internetikasutaja," ütles Põldma.

Põldma kaitsja, vandeadvokaat Ingrid Kullerkanni sõnul oli riigkohtu õigeksmõistev otsus oodatav – kaks eelmist kohtutaset olid mehed juba õigeks mõistnud. "Lahend lõi ka Eesti õigussüsteemis pretsedendi – minule teadaolevalt ei ole Eesti Vabariigi kohtupraktikas ärisaladust käsitlevat kriminaalasja varem olnud. Vähemasti ei ole ükski neist jõudnud riigikohtuni," ütles Kullerkann.

"Laiahaardelise laimukampaania üheks värvikaks näiteks on Pristise poolt meie vastu esitatud 40 miljoni kroonine tsiviilhagi, mille algatajad olid lõpuks sunnitud tagasi võtma ning mis tänu töövaidluskomisjoni sekkumisele päädis meile saamata jäänud töötasu kompenseerimisega," lisas Põldma.

Pristise juht võis kohtus tunnistust andes valetada

Kaitsja sõnul on nüüdsest jõustunud Harju maakohtu otsuses märgitud ära ka asjaolu, et Pristise suuromanik Indrek Sepp võis tunnistajana kohtule teadlikult valeinformatsiooni esitada. "Jääb õiguskaitseorganite südametunnistusele, kas nad algavatavad Indrek Sepa suhtes kriminaalmenetluse," lisas Kullerkann.

Vallo Põldma ja tema advokaadi edastatud pressiteate andmetel loobus AS Pristis 2003. aastal maksude optimeerimise eesmärgil suurest osast töötajatest, soovides teenust sisse osta lahkuma sunnitud töötajate moodustatud firmadelt. Vallo Põldmale ja Erik Kadarikule Pristise pakutud tingimused ei sobinud. Kriminaalasi Pristise endiste töötajate Kadariku ja Põldma vastu algatati Pristise avalduse alusel 2004. aastal, kui nad lahkusid Pristisest ja lõid turvaseadmeid pakkuva ettevõtte ASi Uuspri.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. June 2009, 14:55
Otsi:

Ava täpsem otsing