Viks: Kruuda ei pea väikeomanikele ülevõtupakkumist tegema

11. juuni 2009, 13:15

Tallinna börsi tegevjuht Kalle Viks ütles,
et aktsiate ülevõtmispakkumine väikeaktsionäridele on küll tavaliselt
börsipoolseks soovituseks, kuid kohustuslik see ei ole.

Viks rääkis, et hetkel on ärimees Oliver Kruuda suuromanduses oleva Luterma (endise Kalevi) vabalt kaubeldavate aktsiate osakaal ca 9%, mida on vähem kui börsi reglemendi noteerimisnõuetes sätestatud. "Ülevõtmispakkumise võimalik tegemine on noteerimise lõpetamiste puhul alati arutluse objektiks ja meiepoolseks soovituseks, kuid kohustusena seda ei eksisteeri," märkis ta.

Tegevjuht selgitas, et laiemalt vaadates on noteerimine tavapärane lepinguline suhe kahe ettevõtte, st börsioperaatori ja börsiettevõtte vahel. "Demokraatlikus õigusriigis on lepingupooltel õigus leping teatud tingimustel üles öelda. Kedagi vägisi lepingulises suhtes hoida pole võimalik," rääkis Viks.

Noteerimise lõpetamise otsuse langetamisel oli Viksi sõnul komisjoni üheks oluliseks eesmärgiks võimaldada väikeaktsionäridele maksimaalselt pikk aeg oma seisukoha kujundamiseks ning investeerimisotsuse tegemiseks. "Tavapäraselt pole ajavahemik otsuse ja noteerimise lõpetamise vahel ületanud ühte kuud, seekord on see kolm kuud," toonitas ta.

"Lähtuvalt investorite erinevatest võimalikest tulevikunägemustest nii ettevõtte tegevussuundade kui majandustulemuste osas võivad investorite seisukohad aktsia õiglase hinna osas oluliselt erineda, kuid just sellest võiksid investorid oma otsuse tegemisel lähtuda," põhjendas Viks, miks antakse väikeaktsionärile valida, kas suurendada või vähendada osalust Lutermas. "Noteerimise lõpetamise otsustamisel ei saa me lähtuda aktsia hetke turuhinnast ega selle subjektiivsest õiglusest," lisas ta.

"Kui väikeaktsionär ei saa või ei taha Luterma aktsiaid kolme kuu jooksul müüa või kui ta neid isegi juurde ostab, siis saab temast alates 10. septembrist börsil mittenoteeritud ehk kinnise aktsiaseltsi aktsionär," vastas Viks küsimusele, mis siis saab, kui väikeaktsionäril ei õnnestu 10. septembriks aktsiatest lahti saada.

Väikeaktsionäri õigused Viksi sõnul ei muutu, kuid aktsiate hilisem võõrandamine võib osutuda senisest keerukamaks ja aeganõudvamaks, kuna võimalikku ostjat ei saa enam börsilt leida. "Edaspidi saab aktsiatehinguid teha börsiväliselt, leides ostja kas ise või pöördudes panga poole ja kasutades maaklerite abi," soovitas ta.

Luterma aktsia on täna börsil kukkunud pea 14% ja maksab hetkel veidi vähem kui kaheksa krooni. ASil Luterma on veidi üle 1000 väikeomaniku.

Aktsionäride nimekiri (üle 5%) 11.06.2009 seisuga:
Aktsionär Osalus (%)

RUBLA AS (Oliver Kruuda) 73,14%

VIPES INVEST OÜ (OÜ Dreiv Grupp - likvideerimisel) 10,00%
(kuulus varem Luterma nõukogu liikmele Heino Priimäele)

MOONRIDER (Marcel Vichmann) 7,52%

allikas: äriregister

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. August 2009, 15:29
Otsi:

Ava täpsem otsing