Raudhiiglane ja Poola avangardistid Kumus

Ragne Nukk 12. juuni 2009, 00:00

1966. aastal loodud Foksal galerii on tänaseni tegutsev legendaarne Poola kaasaegse kunsti eksponeerija, kes tutvustab Kumus üleval oleval näitusel Eesti publikule Poola avangardse kunstigalerii tegutsemist sügavast kommunismiajast raudse eesriide langemiseni välja.

Nõukogude režiim seadis nii Poolas kui ka teistes okupeeritud riikides kunstile karmid reeglid, mis pidid ära lämmatama igasugused vabad eksperimendid ja lääne kunstiliikumiste mõju.

Kuid juba 1950ndate lõpul destaliniseerimise protsessi ajal lõdvenesid Poolas kunstnikele seatud piirangud. Kunstimaailma tegemistel hoiti küll silma peal, kuid võimud sellesse otseselt ei sekkunud.

Selline suhteliselt vaba õhkkond oligi tõukeks galerii asutamisele, mis hakkas eksponeerima kõige avangardsemat kunsti. Foksal lõi ka suhteid lääne kunstitegelastega, vahendas Poola kaasaegsete kunstike töid piiri taha ja eksponeeris oma galeriis mitmete tuntud lääne avangardistide teoseid.

Mõtteliselt ja osalt ka vormilt jätkab Foksali näitus eelmise aasta Fluxuse liikumise näituse suunda.

Mõlema eesmärgiks oli ja on seatud ühise ajalooga Ida-Euroopa kunsti tutvustamine, näitamaks väiksemaid ja suuremaid vaba mõttevoolu saarekesi range tsensuuriga režiimi keskel.

Vormiliselt sarnaneb Foksali näitus samuti Fluxuse liikumise omale, kuna rõhk on arhiivmaterjalidel. Näitusele on kohale toodud siiski ka üsna palju Poola ja lääne avangardistide töid.

Foksal galerii näituse juures on tähelepanuväärne selle kujundus, mis on intiimne ja kõnetab väga hästi näituse pealkirja "Me näeme teid." Hea näide sellest, kuidas näituse kujundus selle elamuslikkusele kaasa aitab.

Foksali asutamise ajal veel lapsekingades jooksnud leedu skulptor Mindaugas Navakas ei jää kuulsuselt eelpool nimetatule alla. Navakas on Leedu skulptuuri vaieldamatu klassik, kelle looming tiirleb ühe olulise märksõna ümber - suur.

Navakasel on tõeline suurusehullustus. Tema kolossaalseid skulptuure on pea võimatu kuskil siseruumides eksponeerida ja enamasti ongi need lageda taeva alla mõeldud.

Navakas on spetsialiseerunud hiiglaslike, tihti roostetanud rauast skulptuuridele, mis võivad, aga ei pea kujutama reaalseid objekte.

Kumu ümbrusesse ja sisehoovi on Navaks üles pannud mitmed rauast monstrumid, mis tõmbavad tähelepanu juba kaugelt.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:02
Otsi:

Ava täpsem otsing