Eesti ei piira seagripi ohuriikidesse reisimist

12. juuni 2009, 15:18

Täna kogunes sotsiaalministeeriumi
kriisireguleerimismeeskond, et hinnata Eesti valmisolekut ning leppida kokku
edasised tegevused seoses Maailma Terviseorganisatsiooni otsusega kuulutada
välja uue seagripi pandeemiaohu kuues aste.

Eestis on seoses WHO eilse otsusega kehtestatud pandeemiaohu kuuenda faasi teine tase. See tähendab, et Eestil on tihedaid reisi-, turismi- või kaubandussidemeid gripi pandeemiast tabatud riikidega.

Sotsiaalminister Hanno Pevkuri sõnul on Eestis piisav valmisolek arstide ja haiglate ettevalmistuses ning pidevalt jälgitakse olukorra arenguid nii Eestis kui mujal maailmas. "Teeme tihedat koostööd WHOga, kes on edastanud oma juhised ja soovitused liikmesriikidele. Samuti toimib siseriiklik koostöö erinevate ametkondade, perearstide ja haiglate nakkusosakondade vahel. Täna kinnitasid nii tervisekaitseinspektsiooni kui tervishoiuameti inimesed, et praegu otsest ohtu võimalikuks pandeemialevikuks Eestis pole ja kõik on rahulik," rääkis minister.

Tervisekaitseinspektsioon epidemioloogianõunik Kuulo Kutsar ütles, et kuna käesoleval ajal on uue gripiviiruse põhiliseks levikuteeks maailmas selle sissetoomine ohuriikidest, siis on infomaterjalide kaudu reisijate teavitamine nii lennujaamades kui reisisadamates rahvusvaheline tava, mis on osutunud piisavalt efektiivseks.

"Reisimist ohuriikidesse ei piirata – see on inimeste vaba liikumise põhimõtte vastane tegevus ja epidemioloogiliselt väheefektiivne, mida ei soovita rakendada ka Maailma Terviseorganisatsioon," märkis Kutsar. "Gripipandeemia järgmine aste on 6. faasi 3. tase: sel juhul rakendatakse epideemiatõrje praktilisi meetmeid ning selle taseme välja kuulutamine toimub kooskõlas riigis leviva gripiepideemia intensiivsusega, mida käesoleval ajal ei ole võimalik ette näha," selgitas Kutsar.

Kuna pandeemilise gripivaktsiini puudumise perioodil maailmas võib gripp levida üsna ulatuslikult, soovitab Maailma Terviseorganisatsioon pöörata suurt tähelepanu ravisüsteemi (haiglate ja perearstide) valmisolekule tulla toime gripihaigete ravimisega. "Nii haiglad kui perearstid tegutsevad oma kriisiks valmisoleku plaanide alusel ja nende tegevust koordineeriva tervishoiuameti andmetel on nii haiglad kui perearstid valmis tegutsemiseks gripiepideemia tingimustes," rääkis Kutsar.

Eesti kui üks WHO 193st liikmesriigist peab järgima nii gripi leviku seiramisel kui epideemiatõrje meetmete rakendamisel WHO soovitusi. Meie gripipandeemiaks valmisoleku plaan põhineb analoogsel WHO plaanil, tervisekaitseinspektsiooni viroloogialaboratoorium on WHO gripiseirevõrgustiku üks aktiivseid liikmeid, WHO varustas kõiki oma liikmesriike, sealhulgas Eestit, mai algul gripiviiruse A(H1N1) uue all tüübi diagnostikumiga, rääkis Kutsar.

"Reisilt tulnud reisija võib nakatada koduseid: gripi lõimetusperioodi pikkuseks on keskmiselt 2-3 päeva, pikenedes vahel seitsme päevani," ütles Kutsar. Praktika kinnitab tema sõnul, et reisil nakatunud isikul ilmuvad haigusnähud juba esimesel-teisel kojujõudmise päeval. Kui haigestunud isik pöördub koheselt perearsti poole või nakkuskeskusesse ning teatab, et ta saabus gripi riskiriigist, annab arst temale ravi- ja koduse isoleerimise soovitused, mille teadlikul täitmisel inimene ei nakata suure tõenäosusega oma lähikondseid, soovitas ta.

Nakkuse levimise ennetamiseks ja avalikkuse teavitamiseks on tervisekaitseinspektsioon koostanud ja levitanud teabematerjali, neid teadmisi on levitatud raadio, TV, veebi ja konsultatsioonide kaudu, ütles Kutsar. "Kui inimesed ei soovi levitatavast teabest õppida ja ennast ning oma lähedaste tervist kaitsta, eksivad nad avatud ühiskonna ühe olulise põhimõtte – ole vastutav oma tervise eest – vastu," lisas ta.

ASi Tallink Grupp kommunikatsioonijuht Luulea Lääne ütles, et laevafirma on juba paar kuud teinud koostööd Eesti tervisekaitseinspektsiooniga. "Meie laevades on seagripi kohta välja pandud info ja see asub laeva erinevates punktides ja inimesed saavad sellega tutvuda," selgitas ta. "Oleme seagripi pandeemia ennetamiseks ette valmistatud ja ootame inspektsioonilt edasisi juhtnööre tegutsemiseks," kinnitas Lääne.

Estonian Airi esindaja Triin Tammerti sõnul teeb ka lennufirma koostööd tervisekaitseinspektsiooniga, kes on edastanud neile ka käitumisjuhised. "Jälgime olukorda ja hoiame end kursis ka WHO soovitustega," märkis ta. Tammerti sõnul on Estonian Airi lennukite pardal on igaks juhuks olemas näomaskid reisijate ja meeskonna jaoks, juhuks kui pardale satub mõni seagripikahtlusega inimene.

ASis Tallinna Sadam jagati firma avalike suhete juhi Sven Ratassepa sõnul juuni alguses nõupidamisel infot seagripi teemal. Inimesed peaksid tänu sellele ohtudest teadlikud olema, lisaks on reisiterminalides ka hoiatusplakatid, sõnas Ratassepp. "Midagi muud pole otseselt ette võtnud, kuna kõik korraldused tulevad riiklikult tasandilt, juhul kui riiklikul tasandil võetakse uued meetmed ette, siis rakendame ka meie neid," rääkis ta.

Maailma Tervishoiuorganisatsiooni WHO Euroopa Regionaalbüroo Eesti esinduse juht Jarno Habicht rõhutas usutluses Äripäevale, et pandeemia kuuenda taseme väljakuulutamine on seotud haiguse püsiva geograafilise levimisega inimeselt inimesele vähemalt kahes WHO piirkonnas, käesoleval juhul sisuliselt kõigis WHO piirkondades.

"Pandeemia tase ei ole kuidagi seotud gripi raskusastmega (sh suremus ja haigestumus), vaid üksnes selle levimise iseloomuga," selgitas Habicht ja lisas, et pandeemia tasemetel 1-3 peavad riigid tagama valmisoleku pandeemia tõkestamise plaanide ellurakendamiseks, ning tasemetel 4-6 (maksimumtase 6) peab rakendama meetmeid pandeemia mõjude vähendamiseks.

WHO Euroopa Regionaalbüroo soovitusel rakendatakse kõigis liikmesriikides (sh Eestis) kõiki meetmeid vastavuses 2005. aastal kehtestatud rahvusvahelistele tervisekaitse nõuetele, märkis Habicht. Tema sõnul on oluline, et riigid korraldaksid oma tegevuse lähtudes riigi epidemioloogilisest situatsioonist (kui palju haigusjuhte on tuvastatud ning kas on surmajuhtumeid) ning olemasolevatest ressurssidest (eelkõige elanikkonna informeerimine ning tervisesüsteemi valmisolek raskemate haigusjuhtudega toimetulekuks).

Habichti kinnitusel pole praeguses olukorras riikidel vajadust piirata reisimist ning rakendada sissetulevate reisijate kontrolli, kuna viirus on juba laialdaselt levinud ning puuduvad tõendid, et piiride sulgemine aitaks kaasa haiguse levimise takistamisele. "Põhitähelepanu peab olema suunatud pandeemia mõjude vähendamisele (suremus gripi tagajärjel) ehk vajaliku arstiabi kindlustamisele haigetele raskematel juhtudel," ütles ta. Enamik haigetest paraneb praeguse gripi puhul kodustes tingimustes ilma arstiabita, sõnas Habicht.

Eestis on 11. juuni seisuga uuritud seoses gripiviirusega A(H1N1) 33 inimese proove, neist neli on osutunud positiivseteks. Kõik neli uude gripiviirusesse haigestunud inimest on tänaseks terved.

Gripiteemaliste küsimuste korral võib helistada tervisekaitseinspektsiooni gripi infotelefonile numbril 510 2270. Küsimustele vastatakse tööpäeviti kl 8-17. Väljaspool tööaega ja puhkepäevadel vastab gripiteemalistele küsimustele perearsti nõuandetelefon 1220.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. June 2009, 15:21
Otsi:

Ava täpsem otsing