Eesti maksumaksjad lähevad suurde ELi andmebaasi

12. juuni 2009, 14:56

1. juulist Eestis kohustuslikuks muutuvad
ID-numbrid võimaldavad kontrollida nii eraisikuist kui ka ettevõtetest
maksumaksjaid kogu Euroopa Ühenduse ulatuses.

Kui rahandusministeeriumi teatel on EORI (ingl k Economic Operators Registration and Identification Number) numbreid vaja vaid tolliprotseduuride vormistamiseks, siis vastava valitsuse määruse muutmise eelnõu seletuskirjast on näha, et Euroopa Liidu ühiste kontrollipõhimõtete rakendamiseks omistatakse EORI numbreid ka eraisikutele.

Elektroonse eelnõude kooskõlastamise süsteemi e-õigusesse lisatud seletuskirjast ilmneb, et EORI numbri struktuur Eestis hakkab koosnema prefiksist EE, millele lisandub isiku registrikood, millega ta on maksukohustuslaste registrisse kantud. See tähendab, et number omandab ühe järgmistest kujudest: EE + äriregistri kood, EE + isikukood või EE + mitteresidentide registri kood.

EORI andmebaasi haldamiseks on loodud Euroopa Komisjoni hallatav elektrooniline kesksüsteem, mis säilitab ja vahendab ettevõtjate ning teiste isikute vahel registreerimisandmeid ja EORI numbreid. See tagab, et ühes liikmesriigis välja antud number on kättesaadav ning kontrollitav terves ühenduses.

EORI numbri kasutamine muutub kohustuslikuks alates 1. juulist 2009. Seni saab EORI numbrit eelregistreerida. EORI numbri taotlemiseks tuleb isikul siseneda e-maksuameti/e-tolli keskkonda, kus saab täita vastava taotluse. Taotlus on osaliselt eeltäidetud. Andmed pärinevad äriregistrist, rahvastikuregistrist ja mitteresidentide registrist. Pärast taotluse esitamist rakendub ooteaeg, mille jooksul omistatakse isikule EORI number.

EORI andmebaasi arendusega tegelevad Eestis maksu- ja tolliameti ametnikud. Lähtudes ametnike töötundidest ja keskmisest tunnipalgast kulus andmebaasi arendamiseks mullu ca 560 000 krooni. Kui eelmisel aastal toimus andmebaasi arendus, siis tänavu leiavad aset ressursimahukad testimised nii ühenduse kui siseriiklikul tasandil. Seetõttu võib prognoosida 2009. aastal EORI andmebaasi arendamiseks sama kulu, mis 2008. aastal, lisas seletuskiri ja märkis, et see raha on olemas ning EORI andmebaasiga seonduv ei tekita kreenis riigieelarvele täiendavat kulu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. June 2009, 14:57
Otsi:

Ava täpsem otsing