Järgne neile, kes on tulevased võitjad

12. juuni 2009, 10:27

Meie keskpank on oma viimastes raportites
rõhutanud, et kuna Eesti on väga avatud majandusega riik, rõhuvad
ekspordipartnerite probleemid tugevalt ka meid. Iga kaotatud protsent Euroopa
Liidu majanduses mõjub halvavalt ka meile. Mul on sellele tõvele rohtu. Lävima
peab võitjaga ja neid on maailmas ka rasketel aegadel.

Hiina võib tunduda kaugena, kuid tegelikult jääb meie vahele vaid Venemaa. Kas teate, mis riigilt ootavad analüütikud sel aastal 7-8%list majanduskasvu ning mille aktsiaturg on tänavu teinud läbi 55%lise tõusu? Selles riigis on tööstustoodangu maht kümnendiku võrra suurem kui aasta eest ning kinnisvarasse on liikunud poole suurem summa kui 2008. aastal. Vihjeks, ma ei ajanud seda näidet taga tikutulega…

Jah, see on Hiina, kus pole pärast Eesti taasiseseisvumist alla 6%list majanduskasvu veel registreeritud. Aasta alguses kasvas nende majandus Saksamaast suuremaks ning esikohale jõudmiseks on vaja mööduda veel vaid Jaapanist ja USAst. Kui mullu arvati, et Hiinal läheb USA-le järelejõudmiseks 25-30 aastat, siis Deutsche Banki aprillis avaldatud analüüsi kohaselt võib Hiina paisuda maailma liiderriigiks juba 2020. algul. Enamik prognoose näitab, et Hiina vältijad on tulevikus kaotajad, ning vastupidi.

Hiina võib tunduda eestlasele kauge ja hoomamatu, kuid tegelikult jääb meie vahele vaid Venemaa. Oleme Hiinale lähemal kui enamik Euroopast või USA.

Globaliseerumine jätkub ning varsti tuleb ka meil üha enam hakata lävima hiinlastega. Miks mitte teha esimene samm ja alustada ise või teha lapsele võimalikuks hiina keele õppimine.

Ise olen kasutanud Hiina edust osa saamiseks lihtsamaid võimalusi ning paigutanud osa tütre koolirahast Hiina aktsiatesse. Z?i ji?n! ("nägemist" - hiina keeles).

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. June 2009, 12:25
Otsi:

Ava täpsem otsing