Nestor: valitsusliidu ainsaks eesmärgiks on võim

12. juuni 2009, 15:35

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni
esimehe Eiki Nestori sõnul tõstavad valitsusliidu viimased eelarvepoliitilised
sammud hindasid, suurendavad selgelt tööpuudust ja tõmbavad ilmselt kriipsu
peale plaanile minna aastal 2011 üle eurole.

„Reformierakond ning Isamaa ja Res Publica Liit on kaotanud orientiiri. Näib, et nende ainus suur eesmärk on püsida võimul, maksku mis maksab,“ kommenteeris Nestor 2009. aasta lisaeelarvele tehtud parandusettepanekuid ja eelarvega seotud seadusemuudatusi, mida valitsusliit tahab roheliste toel Riigikogus uuel nädalal läbi suruda. Sel nädalal otsustasid võimuerakonnad tõsta täiendavalt kütuseaktsiisi ja keskkonnatasusid.

„Kui käibemaksu kaheprotsendilisest kasvust tingitud hinnatõusud on neil välja arvutatud, siis lähipäevil peaks selguma ressursimaksude mõju meie tööhõivele. Peagi on näha need ettevõtted, kes peale Viru Keemia Grupi on sunnitud oma uksed sulgema,“ rääkis Nestor. Üks parlamendi rahanduskomisjoni jõudnud muudatustest nullib tema sõnul näiteks ära kõik seni tehtud investeeringud koostootmisjaamadesse.

Käibemaksu, kütuseaktsiisi ja keskkonnatasude üheaegne kasvatamine toob kaasa arvestatava hinnatõusu, mis lööb kõige enam madalapalgaliste inimeste, pensionäride ja töötute niigi kõhnukese rahakoti pihta, lisas Nestor.

„Palju mõistlikum ja õiglasem on tõsta tulumaksu,“ kinnitas Nestor. Sotsiaaldemokraadid esitasid täna lisaeelarvele oma muudatused, mis aitavad riigi eelarvepositsiooni parandada. SDE ühe ettepaneku järgi tõuseks tulumaks 1. juulil 21 protsendilt 24 protsendini, mis tooks tänavu riigi rahakotti 1,16 miljardit lisakrooni.

Nestori sõnul pole sotsiaaldemokraadid põhimõtteliselt ressursitasude vastu. „Aga praegu on nende kergitamiseks täiesti vale aeg. Ka on mõeldamatu teha seda koos käibemaksu tõusus,“ lausus ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. June 2009, 15:35
Otsi:

Ava täpsem otsing