Alaska rotisaar sai rottidest vabaks

15. juuni 2009, 11:11

Alaska osariigis Aleuudi saarestikus asuv
Rotisaar (Rat Island) sai lõpuks rottidest lahti. Rotid saabusid
saarele 229 aasta eest, kui närilised saare juures oma lõpu leidnud Jaapani
laevalt maale põgenesid.

Rotid Rotisaarel on hea näide sellest, mis võib juhtuda kohaliku elustikuga, kui sisse tuuakse agressiivne võõrliik. Saarel varem laialt levinud linnuliigid kadusid üsna kiirelt.

Rotid on väga visad loomad ning lahti saada on neist keeruline. Isoleeritud ning mitte väga suurel maa-alal on see siiski põhimõtteliselt võimalik. Seda näitas saarel läbi viidud mürgitamisprogramm. Eelmisel sügisel puistati umbes kümne päeva jooksul helikopteritelt saarele mürki ning praeguseks pole rotte enam näha olnud ning ka linnud on saarele naasma hakanud, kirjutas Reuters.

Kokku 2,5 miljonit dollarit maksma läinud projekt on üks ambitsioonikamaid omasuguste seas ningEskimo lagleEskimo lagle praegu tundub, et ettevõtmist on saatnud edu. Kahekümne kuue ruutkilomeetrise pindalaga saarele on naasnud muu hulgas eskimo lagled (Branta hutchinsii leucopareia), lumepüüd (Lagopus muta), rabapistrikud (Falco peregrinus) ja põhja-mustmeriskid (Haematopus bachmani).

Hetkel on veel siiski liiga vara kindlalt öelda, et Rotisaar oma nime enam ei õigusta. Ei saa välistada, et kusagil peidab end veel üks allesjäänud rotipaar, kes uuele plahvatuslikult paisuvale rotipopulatsioonile alguse paneb. „Kindlalt võime meid saatnud edust rääkida alles pärast kaheaastase jälgimisprogrammi lõpetamist,“ ütles Bruce Woods USA kalanduse ja looduse teenistusest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. October 2009, 10:34
Otsi:

Ava täpsem otsing