Juhtkiri: Börsil uppujad päästku end ise

1706-aripaev 15. juuni 2009, 07:08

Luterma (endise Kalevi) tuumikomaniku
Oliver Kruuda otsus ettevõte börsilt ära viia ning Tallinna börsi nõustumine
sellega, ilma et oleks kohustatud Lutermat tegema väikeaktsionäridele
ülevõtupakkumist, tekitas väitluse, kas börs käitus õigesti.

Äripäeva hinnangul oleks kõige parem lahendus olnud see, kui ettevõte pakub börsilt lahkudes väikeomanikele võimalust aktsiad maha müüa.

Börs ise ja ka Luterma on aga vastupidist käitumist põhjendades väitnud, et alles hiljuti tehti ettevõtte väikeaktsionäridele ülevõtupakkumine. Täpsemalt 2007. aasta sügisel. Samuti märkis Tallinna börs, et ka Stockholmi börsil ei tehta reeglina ülevõtmispakkumisi.

Tallinna börsi otsuse toeks võib leida veel ridamisi tugevaid argumente. Näiteks eeldab ülevõtupakkumise tegemine seda, et pakkujal on ka raha, et väikeinvestoritelt osalus ära osta. Oliver Kruudal aga vajalikku 20 miljonit krooni momendil ei ole. See võib olla üks põhjus, miks otsustati börsilt lahkudes jätkata laia omanikeringiga.

1055 kommivabriku väikeaktsionäri võib end lohutada sellega, et tõenäoliselt on Kruuda sunnitud ettevõtte maha müüma ning siis võivad nad oma osaluse eest teenida rohkem, kui oleks praegu ülevõtupakkumisel saadav hind. See lohutus on aga hüpoteetiline.

Võib ka väita, et Luterma väikeaktsionärid võtsid ise teadliku riski, sest firma probleemid on olnud juba pikka aega teada ning samuti on olnud teada see, et tuumikomanik ei arvesta väikeomanikega.

Väide, et lahkumine toimub alles kolme kuu pärast ning aktsionäridel on võimalik soovi korral Luterma aktsiad müüa, ei ole tõsiseltvõetav, sest Luterma aktsia pole pärast ettevõtte lahkumisotsust enam kuum kaup ja sellest väärtpaberist on keeruline nüüd vabaneda.

Tallinna börsi vastava teate sõnastus tundub investorite mõnitamisena. Börs selgitas oma otsust järgmiselt: "Investorite huvide piisava kaitse tagamise üheks tähtsamaks vahendiks loetakse läbipaistvust ja investorite piisavat informeeritust. Seetõttu otsustas komisjon jätta noteerimise lõpetamise otsuse tegemise ning noteerimise lõpetamise vahele tavapärasest pikema aja - kolm kuud. Selle aja jooksul on investoritel soovi korral võimalus börsi vahendusel oma osalust vähendada või suurendada ning neil on sellekohaste otsuste kaalumiseks piisavalt aega."

Selle põhjenduse kirjutajad teavad ise hästi, et sisuliselt ei kaitse see otsus investorite huvisid. Vastupidi, ülevõtupakkumise nõudest loobumine hoopis kahjustab väikeomanike huve. Parim kaitse väikeomanikele oleks see, kui ettevõte oleks börsilt lahkudes ostnud ka väikeomanikud välja. See loonuks hea pretsedendi tulevikuks. Jah, võib küll öelda, et ka Rootsis ei tehta reeglina ülevõtmispakkumisi, aga meie ja Rootsi ärikeskkond ning -kultuur ei ole veel võrreldavad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. June 2009, 09:58
Otsi:

Ava täpsem otsing