Kalikova: tulekul uus narkomaanialaine!

15. juuni 2009, 11:57

Eesti tuntuim aidsiennetaja Nelli Kalikova
leiab, et narkomaania ja HI-viiruse kandjate arv võib Eestis kriisiaja tõttu
hüppeliselt kasvada.

Kuigi aidsiteadlikkus on viimastel aastatel oluliselt paranenud ja uute HIVi nakatunute arv näitab vähenemistendentsi, pole olukord Eestis kaugeltki kiita, kirjutab ajaleht Pealinn.

"HI-viiruse kandjate suhtarvult on Eesti Euroopa riikide hulgas esimene," märgib Nelli Kalikova. "Meil võideldakse eeskujulikult tagajärgedega, aga ennetus- ja teavitustöö on nõrk. Samas, kui sa ei investeeri üht krooni ennetusse, siis aasta pärast pead investeerima 100 krooni raviks."

Aidsiennetaja sõnul on riik teinud traagilise vea, jättes rahastamata noorte HIV-alase nõustamise. "Igas koolis peaks olema terviseõpetaja, kes räägib probleemist järjekindlalt ja sihipäraselt, sellise meditsiinitöötaja-pedagoogi palkamiseks aga koolidel raha pole," mainib Kalikova. "Üks võimalus on teha ennetustööd vabatahtlikega, kuid pole ju õige panna riigi ülesanne nende õlgadele."

Kalikova sõnul on tulekul uus HIVi-laine, sest kasvatamata-teavitamata noored hakkavad taas tihemini nakatuma: "See protsess pole praegu nähtav, aga mõne aasta pärast annab ta endast valusalt märku."

Olukorda raskendab majanduskriis, ja Kalikova sõnul narkomaania rahapuudusel mitte ei vähene, vaid suureneb.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. June 2009, 12:23
Otsi:

Ava täpsem otsing