Uuring: ligi veerandil laenuvõtjatest on olnud raskusi maksete tasumisel

15. juuni 2009, 12:47

Aprillis viis rahvusvaheline uuringufirma
GfK läbi tarbijauuringu, milles selgus, et kolmandikul Eesti elanikest vanuses
15-74 on võetud laen, mida praegu tagasi makstakse. Neist omakorda peaaegu
veerand (23%) väitsid, et viimase poole aasta jooksul on tekkinud laenumaksete
tasumisel raskusi.

See teeb kokku 8% Eesti elanikest vanuses 15-74 aastat, teatas GfK Custom Research Baltic.

Eesti elanike puhul on enimlevinud laenuks elusaemelaen, mida maksab tagasi 14% inimestest vanuses 15-74 aastat. Sellele järgnevad krediitkaardi tagasimaksed (8%), tarbimislaen (7%) ning autoliising ja õppelaen (mõlemad 5%). Oluliselt sagedamini on laenukoormuse kandjaiks keskmisest kõrgema sissetulekuga inimesed, täistööajaga töötajad ning ametilt ettevõtjad, juhid või spetsialistid. Samuti on laenukoormus teistest sagedamini 26-45 aastastel, kõrgharidusega inimestel ja Tallinna elanikel.

Inimestelt, kellel oli poole aasta jooksul tekkinud raskusi mõne laenu tagasimaksetega, uuriti ka hinnangut raskuste põhjusele.

GfK Custom Research Balticu Eesti divisjoni juhi Mauri Sööti sõnul pole üllatav arvestades Eesti praegust tööturukonjunktuuri, et enamikul juhtudel on probleemid seotud töötasuga. Võrdselt 22% oli neid, kelle puhul oli põhjuseks töö kaotamine ning neid kelle puhul palga vähenemine. Edasi, 16% tagasimaksete raskustega inimestest tõid peamisena välja igapäevaste elamiskulude suurenemise, 7% väikse pensioni ning 5% sundpuhkuse.

Kõigi laenuvõtjate seas kokkuvõetuna on tagasimaksmise probleemid sagedamini seotud eluaseme– ja tarbimislaenudega (vastavalt 8% ja 6% kõigist laenuvõitjaist), kuna need on ka enamlevinud laenud. Probleeme on samas teistest harvemini autoliisingu ja õppelaenu maksetega.

Makseraskustega toimetuleku taktikana nimetati kõige sagedamini makse ettenähtust hilisem tasumine (üle neljandiku juhtumitest). Sellele järgnesid: laenuandja poole pöördumine laenumakse tähtaja pikendamiseks (16%), tuttavatelt raha laenamine (13%), makse tasumata jätmise (10%) ning millegi maha müümine (2%). Vastanute hulgas polnud kedagi, kes oleks laenu teenindamiseks võtnud kiirlaenu või pöördunud pandimajja. Samuti polnud ükski vastanuist pidanud laenuga ostetud varast loobuma.

Hinnates järgneva 6 kuu perspektiivi erinevate laenuliikide lõikes, kardavad eelseisvaid makseraskusi tarbimislaenu omavatest inimestest kolmandik ning eluasemelaenu omanikest 18%.

Uuringufirma GfK korraldab Baltikumis tarbijauuringuid regulaarselt alates 2007. aastast. Käesoleva uuringu tulemused on esinduslikud Eesti täisealise elanikkonna suhtes. Omnibussuuringu käigus küsitleti käesoleva aasta aprillis 501 inimest vanuses 15-74 aastat.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. June 2009, 12:47
Otsi:

Ava täpsem otsing