Keskkonnatasude hüppeline tõus jääb tänu kompromissile ära

Lemmi Kann 16. juuni 2009, 00:00

"Saastetasu määr tõuseb orienteerivalt 20 protsenti, võrreldes varem kavandatud kolmekordse tõusuga, nagu nägid ette roheliste fraktsiooni algsed ettepanekud," ütles rahanduskomisjoni esimees Taavi Rõivas (IRL). Tema sõnul jääb tagasihoidlikumaks ka kaevandustasude tõus.

Tegu on kompromissiga, mida komisjonis toetas kuus ning mille vastu oli viis liiget. Ettepanekule avaldas roheliste fraktsiooni esindajana poolehoidu ka Toomas Trapido.

"Tähtis on ettepanekutele läheneda terviklikult - ühelt poolt tõusevad keskkonnakasutuse tasud ning teisalt luuakse eeldused energia- ja ressursisäästlikuks majanduskasvuks, eelkõige elamu- ja energiasektoris," põhjendas ta.

Roheliste arvutuste kohaselt oleks nende pakutud mahus keskkonnatasusid tõstes võimalik ära hoida nii vanemahüvitise kärbet kui ka kõiki teisi valitsuse pakutavaid ja õigustatud ootusi nurjavaid kärpeid. Samuti on rohelised seisukohal, et keskkonnatasude tõstmisel hajub maksutõus sotsiaalsete gruppide vahel õiglasemalt kui näiteks käibemaksu tõusu puhul.

Kunda Nordic Tsemendi tegevdirektor Meelis Einstein ütles, et keskkonnatasude suur tõus mõjutaks oluliselt tsemenditehase tööd. "Ekspordiga tegelevatele ettevõtetele on keskkonnatasude tõus väga suur hoop, sest hinnasurve rahvusvahelistel turgudel on tugev," rääkis ta laupäeval Virumaa Teatajale.

Einsteini sõnul on koalitsiooni plaanitav 2010. aasta algus keskkonnatasude tõstmiseks liiga varajane aeg, rohkem sobiks aasta 2011.

Ka riigikogu keskerakondlasest liige, Eesti Põlevkivi eksjuht Lembit Kaljuvee märkis, et keskkonnatasusid tuleb tõsta, kuid mitte kriisi ajal. "Sellised asjad peavad olema ettevõtjatele väga pikalt ette öeldud, paljud firmad on praegu niikuinii kahjumis või kahjumi äärel ja iga lisaraskus võib nad vee alla vajutada," sõnas ta.

Viru Keemia Grupp teatas eelmisel nädalal, et majanduse madalseisus, kui kontserni tehased töötavad kasumita, tähendab järsult kasvavate tasude ja maksude tõus tootmise kahjumlikkust, ja pidas võimalikuks tehase sulgemist.

Keskkonnatasude tõusu arutab riigikogu teise lisaeelarve raames täna, eelnõu kolmas lugemine on neljapäeval.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:08

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing