Euroopa pankadel tuleb veel maha kanda miljardeid

16. juuni 2009, 13:14

Euroopa Keskpank avaldas eile üsna sünges
toonis hinnangu euroala finantssüsteemi stabiilsusele, milles märkis, et euroala
kommertspankadel tuleb tuleva aasta lõpuks korstnasse kirjutada veel vähemalt
283 miljardit dollarit.

Kokku ulatuvad pankade kahjumid finants- ja majanduskriisist ajavahemikus 2007-2010 649 miljardile dollarile.

Euroopa Keskpank märgib, et riskid Euroopa finantssüsteemi stabiilsusele on jätkuvalt väga kõrged ning loetleb suuremate riskide seas: arvatust suuremat kinnisvaraturu langust USAs, euroala arvatust sügavamat majanduslangust, pankrottide arvu kasvu, negatiivset mõju euroala pankadele Kesk- ja Ida-Euroopa majanduskriisi süvenemisest, uut usalduskriisi pankade vastu.

Euroopa Keskpanga asepresident Lucas Papademos möönis, et negatiivne seos pankade tervise ja Euroopa majanduse käekäigu vahel on järjest ilmsem, mida kinnitasid ka Eurostati läinud reedel avalikustatud andmed tööstustoodangu rekordilisest langusest esimeses kvartalis (aasta baasil -21,6%).

Sellest hoolimata pole enamus Euroopa riike veel loonud omale selget pilti pankade tervislikust seisust nagu seda on teinud USA ja Suurbritannia, kus pankade aktsiad on hakanud kosuma.

Viimati tõusis pankade n.ö stressitaluvuse testide teema üles G8 rahandusministrite kohtumisel Itaalias. Üks suuremaid vastalisi Euroopas on sellele Saksamaa rahandusminister Peer Steinbrück, kelle sõnul on pangad ühe standardi järgi hindamiseks liiga erinevad ning stressitestide tulemuste avaldamine võib olukorra veelgi hullemaks ajada. Kanada rahandusminister Jim Flaherty ütles G8 kohtumisel, et Euroopal on kalduvus oodata, et teised riigid probleemid nende eest ära lahendavad.

Ka IMF on Euroopa riike korduvalt üles kutsunud pankade „ohtlikes jäätmetes“ selgust looma.

BNP Paribas analüütik Hans Redeker hindab euroala nõrgemate pankade sekka Saksa ja Austria pangad. Samuti õõnestab kinnisvara hindade langus ja tööpuuduse kiire kasv Hispaania pankade bilansse. Euroopa pangasektoris kardetud probleemid seavad surve alla ka euro kursi ning viivitavad majanduse toibumist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. June 2009, 14:51
Otsi:

Ava täpsem otsing