Miks ei ole linnud suuremad?

16. juuni 2009, 12:40

Kõige suuremad lennuvõimelised linnud on
tänapäeval umbes 15 kilogrammi kaaluvad luiged. Kas lendavad linnud võiksid olla
ka suuremad või on olemas mingi piirang, mis takistab lindudel suuremaks
kasvamast?

Sievert Rohwer ja tema kolleegid Washingtoni ülikoolist näitasid, et lindude maksimaalset kehasuurust piirab aeg, mis kulub lennusulgede asendumiseks sulgimisel. Lindude kehasuuruse kasvades peavad pikemad olema ka lennusuled, kuid sulgede kasvu kiirust pole võimalik kuigi palju suurendada. Selle tulemusena kuluvad suled kiiremini, kui neid jõutakse asendada, mis lõpuks hakkab piirama linnu kehasuurust, kirjutas Physorg.

Sulgi kulutab pidev kokkupuude ultraviolettkiirgusega ja bakteritega, seetõttu tuleb sulgi perioodiliselt asendada, et säilitada lennuks piisav aerodünaamiline tugi. Väikesed linnud sulgivad selleks aastas kord või kaks, asendades järk-järgult 9 või 10 olulisemat lennusulge. Iga sule kasvatamine võtab aega umbes kolm nädalat.

Suuremad linnud peavad sulgede asendamiseks kasutama teistsugust lähenemist. Kasutusel on erinevaid strateegiaid: sulgimisaeg pikendatakse kahe või isegi kolme aastani; olulisi sulgi asendatakse järk-järgult erinevatest sulgimise alguspunktidest; linnud, kes toitumiseks või põgenemiseks lendama ei pea, näiteks pardid ja haned, asendavad aga olulisemad suled korraga.

Kehasuuruse kasvades peavad lennusuled olema suuremad – keskmiselt kahekordistub sulgede pikkus, kui kehamass kümnekordistub. Sulgede kasvukiirus aga kehamassi kasvuga sama hästi sammu pidada ei suuda: kui mass kümnekordistub, kiireneb sulgede kasv vaid 1,5 korda. Näiteks kulub 10-kilosel linnul ühe lennusule asendamiseks juba 56 päeva.

Linnu sulg on üks tähelepanuväärsemaid kohastumusi loomamaailmas, kuid sulgede kasvamise dünaamikat ei suudeta siiani lõpuni mõista. Ilmselt võiks sulgede kasv olla kiirem, kui sule kasvutsoon oleks suurem, kuid see võiks jälle nõrgestada kasvava sule struktuuri, mille tulemusena suurte lindude suled kergemini murduksid. Sulgede kasvudünaamika ja sulekasvutsooni struktuuri paremaks tundmiseks on vaja edasisi uurimusi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. October 2009, 10:34
Otsi:

Ava täpsem otsing