Inflatsioonikriteeriumi täitmine sõltub riigikogust otsustusvõimest

Lemmi Kann 17. juuni 2009, 00:00

Rahanduskomisjon ei toetanud eile valitsuse ettepanekut tõsta käibemaksu 18 protsendilt 20 protsendile ning nüüd on pall riigikogulaste käes. "Rahanduskomisjonis on valitsusliit vähemuses viis kuue vastu. Kes nendest kuuest valitsusliitu toetab, ongi kompromisside otsimise koht," ütles komisjoni esimees Taavi Rõivas.

Ta nentis, et käibemaks on vaid üks punktidest, milles komisjoni seisukoht ei ühti vähemusvalitsuse omaga. "Arutasime komisjonis ka alternatiive, nagu näiteks tulumaksu tõus. Need ongi poliitilised valikud, mille vahel riigikogu peab valima," rääkis ta.

Reformierakondlane Rõivas rõhutas, et koalitsioon on maksutõusude küsimuses väga skeptiline ja see võetakse ette ainult vajadusest saada eelarve tasakaal kontrolli alla. "Valikut makse üldse mitte tõsta laual ei ole," sõnas ta. Kui käibemaksu tõus toetust ei leia, saadakse Rõivase sõnul vajalikust kuuest kärpemiljardist kokku viis.

Riigikogu sotsist liikme Hannes Rummi sõnul võib euroalaga ühinemise nurjata bensiini hinna tõus. "Kuigi valitsus soovib jätkuvalt täita 2009. aastal euroalaga ühinemiseks vajalikke nõudeid, ähvardab valitsuse soov tõsta eelarve tasakaalustamiseks käibemaksu ja kütuseaktsiisi sellega, et meie tänavune inflatsioonimäär kasvab suuremaks, kui seda lubavad Maastrichti kriteeriumid," kirjutas ta eile oma blogis.

Rahandusministeeriumi hinnangul tuleb Eestil tänavu Maastrichti inflatsioonikriteeriumi täitmiseks hoida inflatsioonimäär 1,5% tasemel. "Seega tekib käibemaksumäära ja järsu kütuseaktsiisi tõusu järel olukord, kus mis tahes muud ootamatud hinnatõusud, mis ei allu Eesti valitsuse kontrollile, võivad nurjata Maastrichti inflatsioonikriteeriumi täitmise," kinnitas Rumm.

Eesti Panga presidendi Andres Lipstoki sõnul on inflatsioonikriteeriumi täitmisest räägitud pikka aega, kuid nüüd on see teoks saamas. "2009. aasta lõpu poole oktoobris-novembris peaks olema inflatsioonikriteeriumi täitumine reaalne," rääkis ta eile. Isegi kui nafta hind tõuseb, peaksime säilitama inflatsioonikriteeriumi positiivse väljavaate, kuna hinnad on paljudes valdkondades langenud, lisas keskpanga juht.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:08
    Otsi:

    Ava täpsem otsing