Gaasileke lükkas kosmosesüstiku stardi edasi

17. juuni 2009, 22:00

NASA lükkas kosmosesüstiku Endeavour
kolmapäevaks plaanitud õhkutõusu juba teist korda edasi, kui kosmosesõiduki
tankimise ajal ilmnes ohtlik vesiniku leke. Järgmine võimalus süstiku
teelesaatmiseks avaneb alles 11. juulil.

"Peame välja selgitama, milles probleem seisneb, ning selle parandama,“ ütles missiooni programmijuht LeRoy Cain. "On selge, et meil on varem midagi kahe silma vahele jäänud.“

Endeavour pidi Floridast Kennedy kosmosekeskusest õhku tõusma kolmapäeva hommikul kell 5:40 kohaliku aja järgi ning suunduma 16-päevasele missioonile eesmärgiga täiendada rahvusvahelist kosmosejaama Jaapanis ehitatud lisaseadmega, kirjutas Reuters.

NASA lootis esialgu Endeavouri teele saata juba möödunud laupäeval, kuid sensorid tuvastasid ka siis ohtliku tasemega vesinikulekke ja õhkutõus peatati. Sarnane probleem ilmnes ka märtsikuus, kui teele taheti saata süstik Discovery.

Süstiku kütusena kasutatav gaasiline vesinik tekib süstiku kütusepaagis olevast vedelast vesinikust. Kuna vesinik on väga lenduv, on NASAl väga ranged piirangud süstikust väljaspool olevale gaasikogusele.

Kuna süstiku start lükkus edasi juulikuusse, keskendub NASA nüüd uuele missioonile, mille lõppeesmärgiks on saata astronaudid aastaks 2020 uuesti Kuule. Uurimismissioonile suunduv kosmoselaev Lunar Reconnaissance Orbiter hakkab aasta jooksul uurima Kuu pinda, et leida kõige soodsamad maandumiskohad. Kosmoselaeva pardal on ka teine satelliit, mis kukutatakse Kuu kraatrisse vett otsima.

Endeavouri enne 11. juulit teele saata pole võimalik, sest Päike asub varem sellise nurga all, et kosmosejaama külge kinnitunud süstik kuumeneks üle.

NASA püüab rahvusvahelise kosmosejaama ehitamise ja uuendamisega valmis saada järgmise aasta 30. septembriks, et seejärel keskenduda uue kosmoselaeva väljatöötamisele, mis võiks astronaute viia Kuu ning ka muude sihtpunktide juurde, mis asuvad Maa madalatest orbiitidest kaugemal.

Jaama täiustamiseks on plaanis veel kaheksa missiooni. Sada miljardit dollarit maksnud ehitustöödes 360 kilomeetri kõrgusel osales enam kui kümne aasta jooksul kuusteist riiki.

Endeavouri seitse meeskonnaliiget paigaldavad uusi lisaseadmeid, vahetavad jaama ühe tiiva päikesepaneelide akud ning viivad läbi muid hooldustöid. Tegemist on kolmanda lennuga viiest selle aasta sisse planeeritud lennust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. September 2009, 13:42
Otsi:

Ava täpsem otsing