Kadri Simson: Eesti vajab uut toimivat valitsust

18. juuni 2009, 14:03

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees
Kadri Simson ütles tänasel riigikogu istungil, et valitsuskoalitsiooni
järjekordne kärbe pole piisav ning viib vaid uute riiki halvavate kärbeteni,
mistõttu oleks valitsusel aeg peeglisse vaadata ja tunnistada, et Eesti vajab
uut, lahendustele suunatud valitsust.

Simson märkis, et valitsusliit seadis oma teise negatiivse eelarve eesmärgiks teha kärped ja saada lisatulusid sel määral, et pärast teise lisaeelarve eelnõu vastuvõtmist mahutaks Maastrichti kriteeriumidesse. Kui teist negatiivset lisaeelarvet koostama asuti, oli aluseks Eesti Panga kevadprognoos ja ennustus, et Eesti selle aasta majanduslangus tuleb miinus 12,3% ning sellisel juhul oleks seekordsete parandusettepanekute koosmõju pidanud olema 6 miljardit kroon.

"Tõsiasi on see, et seda summat ei saada kokku ka siis, kui valitsuse esitatud lisaeelarvele liita teistes eelnõudes plaanis olevad kütuseaktsiisi täiendav tõus 20%, maagaasi aktsiisimäära tõstmine, Eesti Energia dividendide suurendamine, töölepingu seaduse muutmine, töötuskindlustusmäärade tõstmine, käibemaksumäära tõstmine 2% ja ka haigekassa kohustuste vähendamine," ütles Simson ja märkis, et need valusad lõiked ja maksutõusud ei täida ka esialgu seatud eesmärke, paraku on tegelik majanduslangus osutunud tänaseks päevaks märksa tõsisemaks: esimeses kvartalis oli see juba miinus 15,1%.

Simsoni sõnul on riigikogus kujunenud vägagi omapärane patiseis, mis paistab kõige teravamalt silma riigikogu rahanduskomisjonis. "Rahanduskomisjonis oleme sel nädalal ja möödunud nädalal arutanud mitmeid muudatusettepanekuid. Roheliste fraktsiooni esindaja tuli rahanduskomisjonis meie ettepanekutele taha ja ta toetas lisaeelarve kohta tehtud parandusettepanekuid, millega taastati tudengite õppetoetused, ja ta toetas ka seda parandusettepanekut, millega anti raha tagasi doktorantuuriskeemile. Rohelised toetasid matusetoetuste taastamist, nad toetasid eraldisi kohalikele omavalitsustele koolilõuna, hariduskulude ning teiste seadustega linnadele ja valdadele pandud ülesannete täitmiseks. Samuti toetas roheliste esindaja rahanduskomisjonis ettepanekut säilitada riiklik koolitustellimus. Siis aga pakuti rohelistele 86 miljonit seni teadmata sisu ja teostatavusega energiasäästu sihtprogrammile, ja kõik noorte- ning teadusesõbralikud mõtted asendusid punase vastuhääletamisnupuga," kirjeldas Simson olukorda, kuhu nende lisaeelarve punktidega praeguseks hetkeks välja jõutud on.

"Selle patiseisu selline sümbolväärtus on suhteliselt kurvastav ja ma arvan, et mitte ainult roheliste toetajatele. Ma ise leian, et sellise "kust tuul, sealt meel"-koalitsiooniga ei suuda Eesti kaua vastu pidada," ütles Simson.

Tema sõnul jõutud olukorda, kus iga järgnev kärbe on viinud vaid sügavamasse majanduskriisi. "Iga koondatud inimene, iga hariduseta jäetud laps või ravimata haige vähendab Eesti võimalust tänasest kriisist tugevamana väljuda. Ma olen päris kindel, et juba homme, kui seesama negatiivne lisaeelarve lõpuks peale täiendavaid istungeid on vastu võetud, kas IRL või Reformierakond või võimuliit üheskoos asub plaanima uusi kärpeid," märkis Simson.

"Aga enne, kui te asute sellel 2009. aastal kolmandat korda tegema sedasama, mis kahel korral pole põrmugi aidanud, vaadake peeglisse! Te näete seal ideede puudust ja koostöövõimetust. Ja teate, mida te seal veel näete? Te näete seda, et Eesti vajab uut toimivat ja lahendustele suunatud valitsust," ütles Simson.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. June 2009, 14:15
Otsi:

Ava täpsem otsing