Leedu peaminister: Leedu ei vaja välisabi

18. juuni 2009, 11:04

Leedu peaminister Andrius Kubilius usub, et
Leedu saab hakkama IMFi abita ning et kolme aasta pärast suudab riik täita euro
kasutuselevõtu tingimused.

Meie eesmärk on „hoida riigieelarve defitsiit nii väike kui võimalik“, ütles Kubilius eile Brüsselis agentuuri Bloomberg telekanalile antud intervjuus, nimetades 6-7% SKPst. „Meil on väga selge pikaajaline strateegia: saada defitsiit aastaks 2011 allapoole Maastrichti kriteeriumides sätestatud ülempiiri ning minna 2012. aastal eurole üle,“ ütles ta.

Eile prognoosis Leedu rahandusministeerium, et Leedu SKP võib tänavu kahaneda 18,2%. See on hetkel rängim majanduslanguse prognoos kogu ELis. Läti prognoosib SKP langust 18%.

Defitsiidi ohjamiseks otsustas Leedu valitsus eile tõsta käibemaksu 2 protsendipunkti võrra 21 protsendile, kärpida riigiteenistujate palku 9,5% ning vähendada emapalga ülempiiri. Otsused peab veel kinnitama Leedu parlament ning need täiendaks tänaseks juba kinnitatud kokkuhoiumeetmeid mahus 7% SKPst. Ilma täiendavate kärbeteta riskib Leedu riigieelarve defitsiit tänavu kasvada 8%le SKPst.

Kubilius ütles, et riik ei otsi välisabi võimalusi, ehkki valitsus ei tunne ka hirmu sellise väljavaate ees. Praegu saab Leedu raha veel rahvusvahelistelt laenuturgudelt.

„Meil õnnestus laenata rahvusvahelistelt turgudelt. Abi küsimise võimalust arutame siis, kui selline vajadus peaks tekkima,“ ütles Kubilius.

15. juunil müüs Leedu valitsus 500 miljoni euro eest viieaastase tähtajaga võlakirju aastase intressiga 9,375%.

Kubiliuse sõnul on välisturgudel juba rohkem usku, et Leedu suudab keerulise majandusolukorraga toime tulla.

Leedu majanduse toibumine sõltub arengutest peamistel eksporditurgudel nagu Venemaa ja Euroopa Liit, ütles Kubilius. Kokku moodustavad need 77,5% Leedu kogu ekspordist.

Kubilius ütles, et Leedu rahandusministeeriumi eile avaldatud prognoos, et SKP kahaneb tänavu 18,2%, pole valitsuse ametlik prognoos. Viimase järgi on SKP langus tänavu 10,5%.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. July 2009, 12:08
Otsi:

Ava täpsem otsing