Pankrotistunud ERA Panga eksjuht Jaak Kiiker pääses 4,1 miljoni krooni tasumisest

18. juuni 2009, 13:40

Aastaid tagasi pankrotistunud ERA Panga
juhatuse esimees Jaak Kiiker vabanes lõplikult kriminaalmentlusest,
ametikuritegudes süüditunnistamisest ja karistusest, sest 1999. aastal toimunud
väidetavad kuriteod lihtsalt aegusid 10 aasta jooksul.

Riigikohus tühistas sel teisipäeval Tartu maakohtus mullu 31. oktoobril ja Tartu ringkonnakohtus selle aasta 2. veebruaril tehtud süüdimõistvad kohtuotsused, sest riigikohtu kriminaalkolleegiumi hinnangul on vaja kriminaalmenetlus Kikkeri suhtes lõpetada kuriteo aegumise tõttu.

Samuti mõistis riigikohus "Eesti Vabariigilt Jaak Kiikeri kasuks välja 5000 krooni seoses õigusabi kulude kandmisega kassatsioonimenetluses."

Riigikohtu hinnangul ei tohi Jaak Kiikerit teise astme kuriteos süüdi mõista, kui kuriteo toimepanemisest kuni selle kohta tehtud kohtuotsuse jõustumiseni on möödunud viis aastat.

"Karistusseadustikus sätestatakse küll kuriteo aegumise katkemise tingimused, kuid sama paragrahvi lõige kuus määratleb absoluutse aegumistähtaja, milleks on paragrahvi lõikes üks sätestatust viie aasta võrra pikem aeg. Seega on teise astme kuriteo absoluutseks aegumistähtajaks kümme aastat arvates kuriteo toimepanemisest," seisab kohtuotsuses.

"Jaak Kiiker pani ainsa teo, milles ta tänaseks on Tartu Maakohtu 31. oktoobri 2008. a kohtuotsusega süüdi mõistetud ja karistatud, toime 22. - 30. märtsini 1999. Seega möödus kümneaastane aegumistähtaeg küll pärast Tartu ringkonnakohtu otsuse tegemist, kuid kuna see otsus kasseeriti, siis enne kohtuotsuse jõustumist," lisavad riigikohtunikud.

Sellest lähtuvalt tühistaski riigikohtu kriminaalkolleegium eelnevate kohtuastmete kohtuotsused ja lõpetas kriminaalmenetluse Kiikeri suhtes.

Kuigi Jaak Kiikerilt oli tsiviilhagina esimeses kahes kohtuastmes välja mõistetud 4 159 684 krooni, jättis riigikohus pankrotistunud kindlustusseltsi hagi läbi vaatamata, sest kriminaalmenetlus mehe suhtes lõpetati. Samas ei välista see miljonitesse kroonidesse küündiva summa väljanõudmist uue tsiviilkohtupidamise korras.

Kiikerit on süüdistatud riisumises ametiseisundi kuritarvitamise teel, raamatupidamise ebarahuldavas korraldamises ning maksukorralduse seaduse ja maksuseaduse rikkumises.

Kiikeri kaaskohtualustest tunnistasid ERA Panga endine nõukogu esimees Andres Bergmann, endine finantsdivisjoni direktor Peep Akkel, endine Tallinna regiooni direktor Raivo Link ja Tarmo Ruben juba 2004. aastal enda süüd ning nõustusid lihtmenetluse kokkuleppega.

Kohus karistas Bergmanni toona 3,5 aasta pikkuse reaalse vanglakaristusega ja Akkelit poole aasta pikkuse reaalse vanglakaristusega. Linki ja Rubenit karistas kohus tingimisi vanglakaristustega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. June 2009, 14:12
Otsi:

Ava täpsem otsing