Aastanäituse väikesed pahed ja paranoiad

Ragne Nukk 19. juuni 2009, 00:00

Poliitika ja sotsiaalsed teemad on väljavahetatud kunstiliste ja isiklike hälbimiste, maaniate ning paranoiade eksponeerimisega.

Tegelikult on enesepaljastus vaid pinnavirvendus. Pahedest, hirmudest, maaniatest jääb puudu või on need nii viisakalt ära vormistatud, et paljastused neutraliseeritakse täielikult. Tööde kvaliteet on küll kõrge, kuid hing jääb ihaldama enamat ja isu ei saa täis. Kunst püsib kuulekalt seatud piiride sees, üleastumised ei tule kõne alla.

Mõned kunstnikud on julgenud siiski kaugemale minna. Bie Erenurm avab vaatajale oma valusad püüdlused lapsesaamise teel.

Erenurmi tööd "Kaanid" ja "Haav I-II" puudutavad naiseksolemise suurimaid hirme, rõõme ja kannatusi: viljakust, kui naise olemuslikku osa ja pidurdamatut vananemise protsessi, mida meie ühiskond paaniliselt kardab.

Fideelia-Signe Roots on otsustanud vaimukas-iroonilisel ja kõige otsesemal viisil kommenteerida aastanäituse kuraatori üleskutset. Rootsi enesepaljastus on nii füüsiline kui hingeline. Videos "Enesepaljastus" räägib ta alasti maas lamades, kuidas on 13 aastat WC-paberi rulle kogunud ja miks ta seda teinud on.

"Tundsin, et tegelen niimoodi kaasaegse kunstiga. Tahtsin kuulsaks saada!" Kunstihoone laest ripub ka suur kokkuseotud pamp neid samu paberirulle.

Rait Rosin on läbi viinud nii isikliku kui sotsiaalse eksperimendi. Tema lühikeses dokumentaalvideos "Infoliini telefonist-operaator" saab jälgida kunstniku lühikest katset infotelefonioperaatorina töötada.

Erki Kasemets näitab kunstnikuelu üht privaatsemat külge - oma stuudiot, kohta, kus kogu kunstiime teoks saab. Ta eksponeerib pilte oma eluruumidest, mis on täis vanu ja uusi projekte, võib-olla ka tulevasi ideekillukesi.

Rene Kari kunstiprojekt "Miami Beach" teeb ninanipsu kõigile just USAs levivatele tohututele fitness'i internetilehekülgedele, mis lubavad raha eest vastutasuks ideaalset keha.

Kari ise olevat 30 aastat tagasi lubanud vormida oma keha antiikskulptuuri taoliseks enne 57aastaseks saamist. Praegu on ta 55. Kari on üles pannud oma loo eatu kehani, nooruse säilitamiseks, ja lubab oma veebilehel sümboolse summa eest oma saladust ka teistega jagada.

Näitusel on üleval töid nii noorematelt kui ka vanematelt maalikunstnikelt, nagu Jaan Elken, Peeter Mudist, Tiit Pääsuke.

Videot ja installatsiooni esindavad teiste seas veel Kai Kaljo, Jüri Ojaver ja Rait Prääts.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:02

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing