Sundabielu maffia hüvanguks

Signe Sillasoo 19. juuni 2009, 00:00

Film "Lorna vaikimine" viib vaataja Belgiasse, kus toidubaari omanikuks saada soovivast noorest albaanlannast Lornast (Arta Dobroshi) saab osaline gangster Fabio (Fabrizio Rongione) juhitud kuritegelikus ettevõtmises.

Nimelt plaanib viimane Lorna ja Claudy (Jérémie Renier) pettusabielu, millega saab naine Belgia kodakontsuse.

Sellega Fabio kosjasobitaja roll aga ei piirdu. Järgmiseks peaks Lorna tõotama igavest truudust altari ees Vene mafioosole. Too on valmis kodakondsuse saamise eest ka suurema hulga raha välja käima.

Teise mehega ühte heitmiseks on vaja aga esimene kõrvaldada. Kuritegelikus maailmas käib see lihtsalt ja kiirelt nagu ikka - tapmise teel. Selles kõiges on aga Lornal oma osa mängida.

Vendadele Dardenne'idele iseloomulikulikult pakub "Lorna vaikimine" taaskord sügavalt emotsionaalset materjali: ehedat linnamiljööd, kinopilti, mis võetud üles loomulikus valguses ja minimaalset taustamuusikat - ühesõnaga karmi vormi ühiskondlikust reaalsusest.

Vendade sõnul on neil säärase filmi tegemise idee juba aastaid olnud. Süþee loomiseks said nad inspiratsiooni ühelt Brüsselis elavalt tuttavalt, kes rääkis neile tõsielulise loo oma vennast, narkosõltlasest, kes sattus ka kokku sarnaste probleemide ja pakkumistega, millega Lorna filmis. Õnneks lõppes mehe jaoks kõik hästi, ta keeldus säärasest abielust.

Luc Dardenne'i sõnul toovad võltsabielud ja muu inimkaubandus maffiale reaalelus väga korralikke rahasummasid sisse. "See on liikumine erinevates vormides. Venelased mängivad selles olulist rolli," mainis ta. Sellest kõigest film ka jutustab.

"Lorna vaikimine" pälvis Cannes'i filmifestivalil parima stsenaariumi tiitli.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:02
    Otsi:

    Ava täpsem otsing