Soros: hullem on seljataga

22. juuni 2009, 10:13

Miljardärist finantsist ja filantroop
George Soros ütles pühapäeval Poola telekanalile TVN24 antud intervjuus, et
globaalse kriisi haripunkt on üle elatud, kuid et tulevikus sarnaste kriiside
vältimiseks tuleb rahvusvahelised turud paremini reguleerida.

„See on selge, et halvim on juba seljataga,“ tsiteerib Sorost agentuur Reuters intervjuust kokkuvõtet tehes.

Pikemalt Soros oma seisukohta ei põhjendanud, vaid rõhutas praeguse kriisi unikaalset iseloomu. „See ei sarnane varasemate kriisidega, see on epohhi lõpp. Senine süsteem tugines valel eeldusel, et turud suudavad iseseisvalt tasakaalustuda ning ise hälbed korrigeerida,“ ütles Soros. Vaja on rangemat reguleerimist, mis keskenduks eelkõige uute „mullide“ ennetamisele.

„Meil on rahvusvaheliste turgude reguleerimiseks vaja rahvusvahelisi reegleid. See ei ole kerge … aga kui me seda teha ei suuda … siis globaliseerumine, nagu me seda täna tunneme.. laguneb koost,“ ütles Soros.

Praeguse kriisiga toimetulekuks soovitab Soros riigil sekkuda, pankasid garantiidega toetada ning avaliku sektori kulutusi suurendada. Sorose sõnul toetab ta USAs kriisi tõrjumiseks rakendatud abinõusid.

Poola olukorda kommenteerides ütles Soros, et majandus oleks vähem kannatanud, kui Poola olnuks juba euroalaga liitunud. „Poola, Ungari ja teised riigid olid kaitsetud, kuna polnud euroalaga liitunud. Investeerimispanga Lehman Brothers kollapsi järel hakkasid pangad neist riikidest oma vara välja viima,“ ütles ta.

Poola paremtsentristlik valitsus on seni euroga liitumise tähtajaks plaaninud 2012. aastat. Läinud nädalal ütles aga valitseva Kodanike platvormi partei parlamendifraktsiooni juht Zbigniew Chlebowski, et ilmselt sunnib majanduskasvu aeglustumine Poolat seda tähtaega edasi lükkama.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. June 2009, 16:44
Otsi:

Ava täpsem otsing