Buzz Aldrin: NASA on valel teel

26. juuni 2009, 10:14

Buzz Aldrin on teine Kuu pinnale astunud
inimene pärast Neil Armstrongi. 40 aastat hiljem on ta veendunud, et NASA on oma
praeguste mehitatud kosmoselendude plaanidega valel teel.

„Tegin NASAs töötades head karjääri, mille tipuks oli muidugi 1969. aastal Apollo 11-ga Kuule maandumine. Sellest ajast kahetsen ma vaid üksikuid asju ning needki on mu oma süü. Kahetsen seda, et lollusi märgates ei teinud ma piisavalt vara suud lahti. Hea astronaudina eelistasin ma lõuad pidada. Nüüd, lähenedes kaheksakümnendale eluaastale, ei ole mul selleks enam tuju,“ ütles Aldrin intervjuus Popular Mechanicsile.

Kosmoseagentuuri praegune plaan kulutab Aldrini sõnul mitukümmend aastat ja sadu miljardeid dollareid, et jõuda 2020. aastaks Kuule. „Aga seda me ju tegime selleks ajaks juba enam kui pool sajandit tagasi. Selle asemel, et võtta ette ambitsioonikas projekt ning saata inimene Marsile, otsustab NASA hakata konkureerima hiinlastega, et näha, kes esimesena jala Kuu pinnale saab toetatud,“ ütles Aldrin.

Asi oleks parem, kui Kuu oleks vaid vaheetapiks Marsi-lennule, kuid Aldrini sõnul on praegused plaanid kõigest 40 aasta taguse Apollo-programmi kordusetendus. See raiskab mõttetult raha ning paljude andekate inimeste energiat, kes võiksid tegelda millegi palju suuremaga.

Aldrini sõnul tuleks NASAl keskenduda Marsile kohe praegu, et hiljemalt 2035. aastal punasele planeedile jõuda. See aasta on oluline, sest siis täituks 66. aastat Apollo 11 lennust, nii nagu Apollo 11 lend oli 66 aastat pärast vendade Wrightide ehitatud esimese lennuki õhulendu.

Samuti ei ole Aldrin nõus sellega, et süstikud paari aasta pärast pensionile saadetakse. Ares I rakett ei ole töövalmis enne 2015. aastat ning senikaua on NASA venelaste lõa otsas, kes neid suure raha eest Rahvusvahelisse kosmosejaama sõidutab, mille ehitamiseks on ameeriklased juba kulutanud sada miljardit dollarit. „Minu arvates on see vastuvõetamatu,“ ütles Aldrin.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. October 2009, 10:34
Otsi:

Ava täpsem otsing