Malta peaminister: loodan Eestit näha kiiresti eurotsoonis

26. juuni 2009, 13:18

Täna Eestis viibiv Malta peaminister
Lawrence Gonz märkis, et loodab Eestit näha eurotsoonis nii kiiresti kui
võimalik, sest Maltal elavdas euroga liitumine oluliselt majandust.

„Ma väga loodan Eestit näha eurotsoonis nii kiiresti kui võimalik,“ ütles peaminister Gonzi kohtumisel peaminister Andrus Ansipiga.

Astudes 2004. aastal ametisse astudes pidas Malta liitumist euroga üheks olulisemaks eesmärgiks. Malta liitus euroalaga möödunud aasta alguses, 1. jaanuaril 2008, mis oli sealse majanduselu suursündmus. Saareriigi valitsusjuhi hinnangul muutus Malta pärast euroga liitumist kohe investoritele atraktiivsemaks, mis elavdas oluliselt nende majandust. „Euro aitas luua Maltal uusi ja paremaid töökohti,“ ütles Gonzi.

Peaminister Andrus Ansip ütles kohtumisel, et Eesti soovib liituda euroalaga esimesel võimalusel. „Eesti peab oluliseks tugevat ja stabiilset euroala, mille oluliseks osaks on Maastrichti kriteeriumide järgimine. Soovime kõiki nõudeid täites ühineda euroalaga hiljemalt 2011. aasta jaanuarist,“ rääkis Ansip. Peaminister Lawrence Gonzi hinnangul muudab Eesti liitumine euroga stabiilsemaks kogu Euroopa Liitu.

Peaminister Ansipi sõnul on Eesti suurimaks väljakutseks eelarvekriteeriumi täitmine. „Me oleme suutnud sel aastal valitsussektori eelarvepositsiooni parandada rohkem kui 16 miljardi krooni võrra, mis moodustab 7,3 protsenti meie sisemajanduse koguproduktist,“ rääkis Eesti valitsusjuht.

Vaatamata ülemaailmsele majanduslangusele on Malta olukord parem kui paljudel teistel Euroopa Liidu partneritel. Möödunud aasta kolmandas kvartalis oli saareriigi majanduskasv 2,2 protsenti, mis on võrreldes euroala keskmisega hea tulemus. Samas on ka Malta eksport ja turism langustendentsis. Malta on Eestile sarnaselt avatud majandusega riik, mis suuresti sõltub kaubandusest. Nii on sealse valitsuse esmane majandusprioriteet ekspordi suurendamine. Malta valitsus jätkab ka investeeringutega turismisektorisse, mis moodustab ligi kolmandiku sealsest sisemajanduse koguproduktist ning umbes veerandi ekspordist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. June 2009, 13:18
Otsi:

Ava täpsem otsing