Kallis minister, võta meid mängu!

ÄP 29. juuni 2009, 00:00

Ravimikomisjon otsustas, et kuna kolesterooliravim Ezetrol on kallis ning selle mõju pole kindlalt tõestatud, siis ei ole põhjust seda 75protsendilise soodustustega ravimite hulka lisada. Tolleaegne sotsiaalminister Maret Maripuu aga pidas ravimit nii oluliseks, et pressis ravimi nimekirja isiklikult.

Endise sotsiaalministri otsus ravimikomisjoni soovidest üle sõita võib anda ohtlikku eeskuju tema ametijärglastele.

Ravimikomisjon ongi ellu kutsutud selle mõttega, et erinevad huvigrupid - arstid, patsiendid, haigekassa - leiaksid omavahel kompromissi. Selge, et patsiendid võtaksid rõõmuga vastu kõik soodustused, aga näiteks haigekassal on tarvis valvata ka eelarve üle.

Sotsiaalministri otsus kirik keset küla lammutada muudab sellise kompromissiotsimise mõttetuks. Kardamegi pretsedenti (tõsi, üks selline juhtum on komisjoni liikme Toomas Kariisi sõnul olnud ka varem). Kui minister hakkab seda õigust aina tihedamini kasutama, siis suureneb huvide konflikti oht veelgi.

Vetoõigusega minister võib teha soodusnimekirjast tuttavate ravimitootjate kodunimekirja. Ja kui tal ka selliseid suhteid pole, siis on ühte inimest kergem mõjutada kui seitset ravimikomisjoni liiget, kes pealegi esindavad eri huvigruppe.

Seda, et ravimitootjad ei püüaks kõikide vahenditega oma kaupa reklaamida, pole kindlasti põhjust arvata. Soodusnimekiri on neile tõeline kullahunnik, mis pealegi aina kerkinud.

Ravimiameti andmeil on soodusravimite käive viimastel aastatel suurenenud keskmiselt 15% aastas. Kui 2004. aastal oli soodustusega retseptiravimite käive üldapteekides 1,3 miljardit krooni, siis mullu juba 2,1 miljardit krooni. Kõikide retseptiravimite käibest moodustavad soodusravimid keskmiselt 90%.

Maret Maripuu tegevusele ei ole võimalik anda ühtset hinnangut "korruptsioon", sest pole kindel, kas endine minister tegi Ezetrolile suuremeelse erandi enda (või näiteks oma nõunike) isiklikest huvidest lähtuvalt.

Küll aga on kummaline see, et endine sotsiaalminister ei soovi anda mingeid veenvaid selgitusi, miks ta toda ravimit rahva tervisele nii oluliseks pidas. Teoreetiliselt on muidugi võimalik, et ravimiskomisjonil jääb mõni asjaolu kahe silma vahele ja minister juhib sellele siis tähelepanu.

Sellisel juhul ei oleks ministeeriumil olnud midagi lihtsamat, kui selgitada, miks Ezetrol nii hea on või kuidas selle soodustuse saajate hulka nimetamine haigekassale kasulik on.

Kuid ei ravimikomisjoni liikmed ega ka Äripäeva ajakirjanik ei saanud seda teada. Maret Maripuu ise lükkas selgituste andmise oma endiste alluvate kaela ning nood endised alluvad ei suutnud meid veenda Ezetroli kasulikkuses. Loodame, et uued sotsiaalministrid ei hakka järgima Maripuu halba eeskuju.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:08
    Otsi:

    Ava täpsem otsing