Q Vara tehingud nurjasid saneerimise

Anne Oja 29. juuni 2009, 00:00

"Kaebame määruse edasi," teatas Q Vara juht Alo Lillepea vastuseks Äripäeva küsimustele ja jätkas: "Praegu olen mina Q Vara juhatuse liige ja otsustan vajadusel pankroti algatamise." Ehkki saneerimismenetluse ennetähtaegset lõpetamist taotlenud Swedbank ja Lillepea jõudsid omavahel kokkuleppele ning saneerimisnõustajad Katrin Prükk ja Ene Ahas lisasid summa kohustustele, pidas kohtunik Merike Varusk õigeks saneerimismenetlus enne tähtaega lõpetada.

Kuna Q Vara võlgnes Swed-bankile 11. maiks liisingumakseid juba üle 200 päeva, lõpetas pank liisingulepingud ning nõudis vara tagastamist. Seepeale selgus, et osa liisitud varast on kadunud.

Swedbank lõi kokku, et Q Vara võlgnes liisingule 639 803 krooni ja kadunud ning tagastamata jäetud vara jääkväärtus oli 450 953 krooni, kokku üle miljoni krooni.

28. mail taotles Swedbank Liising Harju maakohtult saneerimismenetluse ennetähtaegset lõpetamist. 4. juunil tahtis pank taotlust tagasi võtta, märkides, et siis saab kohus saneerimist jätkata.

Kohtu hinnangul kahjustas Q Vara oluliselt võlausaldajaid ka eelmise aasta lõpus tehtud tehinguga. 31. detsembril, samal päeval, kui Q Vara kohtule saneerimisavalduse esitas, võõrandas ettevõte osaühingule Q Haldus kaheaastase maksetähtajaga mitu kinnistut, kuid saneerimisavaldusele lisatud bilansis seda ei kajastatud. Notariaalsele lepingule kirjutas alla Q Vara nõukogu liige Tanel Peeters.

"Saneerimismenetlus tuleb lõpetada Q Vara vara raiskamise ja võlausaldajate huvide kahjustamise tõttu," leidis kohus.

Samuti jätsid Q Vara saneerimisnõustajad kohtu hinnangul Novaator Investi 108 miljoni kroonise nõude Q Vara vastu selgusetuks. Kohtumääruse andmetel kärpisid saneerimisnõustajad Carmen Kassi ning Jürgen Järviku ühisfirma Novaator Investi 108 miljoni kroonise põhinõude 52,5 miljonile kroonile, kuid ei teavitanud neid sellest.

Samuti pidas kohus võimalikuks, et Q Vara esitas saneerimisnõustajaile riskikapitalifondilt Gild Arbitrage saadud 379,5 miljoni kroonise laenu kohta valeandmeid. Kohus nõustus Gildi seisukohaga, et saneerimismenetluse raames ei saa nad oma õigusi maksma panna ning saneerimine tuleb lõpetada.

Seadus käsib saneerimisnõustajal võlausaldajaid saneerimismenetluse algatamisest ja nõuete suurusest teavitada. Võlausaldaja saab nõudele esitada vastuväite ja seda tõendada. 11. veebruarist 27. veebruarini edastasidki Q Vara saneerimisnõustajad kohtule 42 võlausaldaja vastuväidet koos tõenditega. Kohus leidis, et nii suur vastuväidete arv sai tuleneda vaid valedest andmetest Q Vara raamatupidamises.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:08
    Otsi:

    Ava täpsem otsing