Šokiaeg ei pruugi veel möödas olla

Romet Kreek 29. juuni 2009, 00:00

Briti keskpanga stabiilsusraport muretseb pankade kapitaliseerituse pärast.

Käimasolev kriis on muutnud pangad väga avatuks järgmistele šokilainetele, kui näiteks majandus jääb pikemaks ajaks virelema.

"Võimendust ja sõltuvust rahaturust silmas pidades on pangad Ühendkuningriigis ja üle maailma jäänud mõneks ajaks tundlikeks järgmiste šokkide vastu," teatas keskpank.

Ohuks on ka rahvusvaheliste hoiustajate raha väljatõmbamine. Neljandas kvartalis tõmbasid venelased Briti pankadest välja sada miljardit dollarit hoiuseid.

Keskpank andis pankadele mõista, et need peavad nelja aasta jooksul vähendama laenuportfelli 500 miljardi naela võrra või leidma alternatiivsed rahastamisallikad, kui valitsus tõmbab abiraha pankadest välja. Briti pankade bilansid on kasvanud õhupallina. Royal Bank of Scotlandi (RBS) bilansimaht oli 2008. aasta lõpus 2,4 triljonit naela ehk suurem kui Suurbritannia majandus. Valitsusele kuulub päästeoperatsioonide järel enamik RBSist ja 43 protsenti Lloyds Banking Groupist.

Briti pankade hoiuste puudujääk võrreldes antud laenudega küündis mullu 800 miljardi naelani. Valitsus on andnud hiiglasuure veksli pankade päästmiseks. Kõikvõimalikud garantiid ja rahasüstid ulatuvad 2,1 triljoni dollarini ehk 88 protsendini majanduse kogutoodangust. Võrdluseks - USA on võtnud kohustusi 73 protsendi ulatuses SKPst ja euroalal küünib see number vaid 18 protsendini. Loomulikult loodab nii Suurbritannia kui ka teised valitsused ja keskpangad sellele, et väljaantud veksleid ei tule lunastada.

Pangaaktsiate käsi on käinud erinevalt. Kui Barclays Banki aktsia on tänavu tõusnud 77 protsenti, siis Lloydsi oma on langenud 28 protsenti ja RBSi oma 24 protsenti. Pankade turuväärtused olid vastavalt 22,7, 18,3 ja 21,2 miljardit naela. Esimesed kaks olid väärt umbes 0,6kordset raamatupidamisväärtust, viimane aga 0,25.

Lloyds ja RBS on tõelised penniaktsiad, makstes alla naela. Aktsiad on aastaga meeletult kõikunud, Lloyds vastavalt 24 ja 293 penni vahemikus, RBS aga 10 ja 255 penni vahel. Barclaysi aktsia, mis maksab 270 penni tuuris, on liikunud 47 ja 475 penni vahel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:08

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing