Suurpettur Madoffi pärand: usalduskriis

29. juuni 2009, 12:15

Täna langeb kohtuotsus Bernard Madoffile,
maailma läbi aegade suurima finantspettuse arhitektile, kelle püramiidiskeemis
laostus üle tuhande investori.

Hiljuti pikemas analüüsis „Kibe dividend“ Madoffi skandaali analüüsinud Financial Times tõdes, et juhtunu ehk kõige olulisem tagajärg on lõpp pimesi usaldamisele. Mees, keda peeti nii usaldusväärseks, et kliendid vägisi ka oma sõpru ja tuttavaid talle kliendiks surusid, tegi Wall Streeti mõnusale klubi-atmosfäärile lõpu. Nüüd tuleb kõigil kohaneda uue reaalsusega, mis tähendab rohkem inspekteerimisi, suuremaid õiguskulusid ja rangemaid uusi seadusi, kirjutab FT.

„Paljud inimesed loevad esimest korda lepinguid ja tunnevad huvi, keda saab kohtusse kaevata, kui investeering uppi peaks lendama,“ ütles lehele firma Slaughter May jurist.

Euroopas on Madoffi skandaal üheltpoolt paljud rikkad inimesed riskifondidest eemale peletanud. Teisalt on see andnud vett nende poliitikute veskile, kes on ammu ihanud riskifondidele rangemaid reegleid, ehkki Madoffi ise ei juhtinud riskifondi, vaid läbi aastakümnete tegutsenud püramiidskeemi. Küll aga paigutasid mitmed riskifondid oma raha Madoffi skeemi. Veel tõi skandaal välja ELi ühisturu puudused – reeglid võivad ju olla 27 riigile identsed, kuid see, kuidas neid liikmesriikides tegelikult rakendatakse, võib tähendada investoritele väga erinevat kaitset ning finantsasutustele väga erinevat vastutust. Eriti palju Madoffi ohvreid oli Euroopas näiteks Luksemburgis.

Madoffi skandaali järel on nii USA kui Euroopa järelevalveorganid täna on üle vaatamas seadusi, et sulgeda lüngad, mida pettur ära kasutas. Aktiivselt otsitakse ka teisi võimalikke petuskeeme, mis sarnaselt Madoffi püramiidile finantseerivad uutelt klientidelt saadud sissemaksetega väljamakseid varem liitunud klientidele. Täna kirjutab FT USA toormefutuuridega kauplemise järelevalveorgani liiget tsiteerides, et sarnaseid Ponzi skeeme tuleb pidevalt päevavalgele kõikjal maailmas – Brasiilias, Kanadas, suuremates Euroopas ja Aasia linnades ning Kariibi mere saartel. Kuna usaldamatus on kasvanud ja uusi investoreid napib, jäävad skeemid n.ö kuivale.

Madoffi petuskeemi suurus oli 65 miljardit dollarit ning reedel nõudsid prokurörid Madoffi pettuse "ulatust, kestust ja iseloomu arvestades" mehele 150 aastast vanglakaristust. Madoffi advokaat leiab, et mehe kõrget vanust arvestades (71) ei peaks karistus ületama 12 aastat. Võrdluseks määrati WorldComi ja Enroni tippjuhtidele pettuste eest poole pikemad karistused.

Madoffi ohvrite seas oli palju rikkaid ja kuulsaid inimesi nagu maailma rikkaim naine, L’Oreali pärija Liliane Bettencourt, filmirežissöörid Steven Spielberg ja Pedro Almadovar, teleajakirjanik Larry King ning miljardär ja filantroop Carl Shapiro. Ka paljud pangad, heategevusorganisatsioonid, riskifondid ja ettevõtted läksid õnge, kokku üle 1300 kliendi. Isegi Rahvusvaheline Olümpiakomitee oli petetute seas. Osad inimesed on täielikult laostunud - mitmed uudistekanalid tsiteerivad prokuröridele laekunud Kathleen Bignelli kirja, milles naine tunnistab, et elab nüüd vaid sotsiaalabi rahast ega saa lubada oma 89aastasel isal surra, sest matusteks pole raha.

Madoffi skeem hakkas väidetavalt keerlema juba kuuekümnendatel aastatel ning tuli päevavalgele alles praeguses finantskriisis, kui Madoffil ei olnud ühel hetkel enam võimalik maksta klientidele, kes tahtsid oma raha välja võtta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. July 2009, 11:13
Otsi:

Ava täpsem otsing