Toyota ratastoolid hakkavad liikuma mõtte jõul

29. juuni 2009, 21:44

Jaapani teadlased on välja töötanud
süsteemi, mis võimaldab ratastooli mõtte jõul kontrollida. Süsteem töötleb aju
mõtlemismustreid ning kannab need üle ratastooli liikumissuundadeks vaid ühe
tuhandiku sekundi jooksul.

Varasemad sarnased süsteemid vajasid kasutaja mõtete töötlemiseks tunduvalt kauem aega – mitmeid sekundeid. Uue süsteemi töötasid välja BSI-Toyota koostöökeskuse teadlased. Uurimiskeskuse asutas 2007. aastal Jaapani valitsus koostöös Toyota ja erinevate teadusasutustega, kirjutas PCWorld.

Süsteem mõõdab inimese aju elektrilist aktiivsust, kasutades viie aju liikumiskeskuste kohale paigutatud sensori poolt kogutud elektroentsefalograafilisi andmeid. Kogutud andmeid tõlgendades kontrollib süsteem ratastooli liikumist.

Süsteemi saab kohaldada kindla kasutaja mõttemustritega ning saavutada nii koguni 95protsendiline mõtete ülekandmise täpsus, kinnitavad teadlased. Süsteemi kasutajale häälestamiseks piisab kolmest tunnist päevas nädala jooksul.

Katsetest tehtud videos võib näha teadlast juhtimas ratastooli mõtte jõul kuue tooliga toas vasakule ja paremale. Teadlase mõtete tõlgendamiseks oli vaja ratastooliga ühendatud sülearvutit. Ratastooli peatamiseks oli teadlasel vaja vaid põskedest õhku välja puhuda – sensor registreeris liikumise ja süsteem peatas ratastooli.

Töörühm plaanib uut tehnoloogiat kasutada erinevateks rakendusteks. Esimesteks rakendused valmivad tõenäoliselt meditsiini ja hoolekande alal. Teadlased on aga kindlad, et nad saavad süsteemi edasise uurimise käigus kasutada ka laiemalt, näiteks erinevate vaimsete seisundite ja tujudega seotud ajulainete tuvastamiseks.

Ka Honda Motor on sel aastal teatanud süsteemi väljatöötamisest, mis võimaldab inimesel vaid mõtte jõul robotit kontrollida. Süsteem võimaldab uurijal mõelda ühele mitmetest ettemääratud liigutustest, näiteks roboti vasaku käe tõstmisest, ning heal juhul järgneb see liigutus ka roboti poolt. Honda väitel on nende süsteemi edukuseks 90 protsenti.

Jaapani autotootjad on välja töötanud täisautomaatsed tootmisliinid ning selle käigus robotite alal palju teadmisi omandanud. Neid teadmisi püütakse rakendada ka humanoidrobotite ehitamiseks. Jaapani ühiskond vananeb kiiresti ning kodutöödes abistavaid roboteid peetakse üheks lahenduseks tulevikus kummitavale vanurite hooldajate puudusele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. October 2009, 10:34
Otsi:

Ava täpsem otsing