Aasia turg kerkis kvartalis jõudsalt

Romet Kreek 01. juuli 2009, 00:00

Optimism maailma majanduse käekäigu paranemise suhtes tõstis toorainete hindasid, mis omakorda tõi Aasia aktsiatele teises kvartalis rekordilise tõusu.

Kolme kuuga toimunud 29protsendiline tõus oli suurim, mida Aasia ettevõtete aktsiatest koosneva MSCI Asia Pacific indeksi arvutamise algusest 1988. aastal nähtud on.

"Te näete selgeid märke majanduse pildi paranemisest, mis viitab majanduse elavnemisele teisel poolaastal," ütles AMP Capitali Investorsi strateeg Nader Naemi Bloombergile. "Kukkuv jeen vihjab, et riskijanu on tagasi tulnud, mis on aktsiatele positiivne."

Kuid tõusul on ka oma hind. Aasia aktsiate hinna-kasumi suhe oli analüütikute prognoositud kasumite alusel 23,8. Sellega on Aasia aktsiad suhteliselt kallimad kui Euroopa või Põhja-Ameerika omad. Ka kuue kuu arvestuses on Aasia aktsiatele olnud esimene poolaasta rekordiline oma 16protsendilise tõusuga.

Nüüd huvitab investoreid, kuidas on möödunud nii Aasia kui ka muu maailma ettevõtetel teine kvartal. Sellest olulisem on see, mida ettevõtted prognoosivad tuleviku kohta, kui nad üldse julgevad midagi etteulatuvat välja öelda.

Praegune tõus on suuresti toimunud lootuses, et maailma majandus hakkab põhja tegema. Selles osas võib tulla ka negatiivseid üllatusi. Nagu majanduses, võib ka aktsiaturul olla põhja all teine, veelgi sügavamal. Aga võib-olla ei ole ja optimistid, kes on aktsiates, võidavad. Loodan viimast, kuid olen valmis vajadusel kiiresti muutustega kaasas käima - kas siis aktsiaid müües või muul moel riske maandades.

Praegu jääb mulje, et vähemalt Euroopas on suurima tõusuga esinenud väikese turuväärtusega ettevõtete ja nn penniaktsiad (kui soovite, siis rämpsaktsiad). Isegi majanduse olulise paranemiseta võivad sellised aktsiad kerkida, kuna varasem pessimism oli äärmuslik. Lisaks kulub väikese turuväärtusega ettevõtete aktsiate liikumapanemiseks vähem raha kui suure turuväärtusega aktsiatel. Ei paneks imestama, kui kvartalitulemuste vaatamise järel kasumi võtmise asemel suunavad investorid portfellist senisest enam väikese turuväärtusgea ettevõtete fondidesse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:08

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing