Hansa Candle puhkes kriisi keerises õitsele

01. juuli 2009, 07:17

Buumiajal virelenud Hansa Candle puhkes
õitsele just majanduslanguse ajal. 2007. aasta lõpetas ettevõte 4,1 miljoni
krooni suuruse kahjumiga, kuid mullu kriisi keerises teenis küünlatootja 12
miljonit krooni puhaskasumit.

Üle-eelmine aasta oli meie jaoks väga vilets, siis olime buumi tipus, toorainehinnad kimasid üles ja me ei suutnud neid kinni püüda. Ka inimestega oli probleeme," rääkis ettevõtte juhatuse esimees Tarvo Moss päikeselisel juunikuu päeval Viljandis asuva Hansa Candle ASi tootmiskompleksi hoovil.

Ta lisas, et kriisi saabudes olukord normaliseerus. "2008 läks olukord paremaks ja praegu see väga normaalne trend jätkub - pigem sellises väikeses tõusus ning teine kvartal näib plaanipärane. Praegu ei näe me mingeid hälbeid või mingeid suuri muudatusi," sõnas Moss.

Tooraine odavnes mullu kuni poole võrra
"Koguseliselt on meie läbimüük küll natuke kasvanud, aga käive on sama, kuna kulud ja toormehinnad on langenud. Hinnalangus on kompenseeritud kogustega. Ka müügihinnad on langenud, aga oleme suutnud sama käivet hoida. Käive ja kasumlikkus on sama mis eelmisel aastal," rääkis Moss ettevõtte käekäigust sel aastal.

Juhatuse esimees tunnistas, et Hansa Candle'i peamiseks edu põhjuseks majanduslanguses ongi toormehindade langus eelmisel aastal, mis oli kohati 40-50%. "Peamised toorained, mida kasutame, on parafiin ja taimne vaha," ütles Moss. Hansa Candle'i kogutoodangust moodustavad õueküünalad 24%, toaküünlad 73% ning süütamisvahendid 3%.

"Koosseis on meil sama, kedagi me koondanud ei ole, palku kärpinud ei ole. Jätkame samamoodi, aga kui leiame võimaluse, siis parandame töö kvaliteeti. Praegu on meie koosseis väga normaalne, koosneb ausatest töötajatest, kes tulevad rõõmuga tööle ning silmades on sära," lisas ta. Mossi sõnu kinnitasid asised töötajad, kes tegutsesid pühendunult tootmisliinide taga.

Hansa Candle'ile pole edu kriisis kätte mänginud siiski ainult toormehinna langus. "Panustame arengusse kogu aeg, müügitegevus on ikkagi aastatepikkune töö, see pole ainult tänane teema. Müüme peamiselt välisturgudel - enamasti Skandinaavias ja Baltimaades ning veidi mujale Euroopas," selgitas ta.

Plaanis ära kasutada ehituseks soodsat aega
Hansa Candle tahab majanduslanguses saavutatud müügiedust kasu lõigata, investeerides tootmisesse 30 miljonit krooni, ettevalmistused juba käivad. "Sel ja järgmisel aastal tahame investeeringu ikkagi teha, kuna nüüd on lihtsam ja odavam ehitada. Praegu pole vaja Soomest ehitajat tuua, Eesti teenus hakkab ka juba normaalse hinna peale minema," rääkis Moss.

"Kogu aeg ehitame oma territooriumil midagi ümber ja remondime ning uute investeeringutega seoses tuleb teha ka ümberehitusi ja ehitada täiesti uusi tootmisliine," ütles Moss.

Konkurent: toodab tõesti odavalt
Flora Kadrina ASi juhataja Enn Kauts ütles, et nemad toodavad Hansa Candle'ist erinevaid küünlaid ja nende jaoks eelmisel aastal tooraine ei odavnenud.

"Toorainehinnad tõusevad praktiliselt senini. Meie pole seda märganud, et kusagil miskit odavneks," lisas Kauts.

"Mullu ei saanud kasumlikum olla, kuna kõik toormehinnad tõusid ja kütuse hind tõusis ka," rääkis ta eelmise aasta tulemuste kohta.

Flora juht selgitas, et nende ja Hansa Candle'i küünlad on põhimõtteliselt erinevad. "Parafiinid, mida kasutatakse õueküünalde tegemiseks ja mida toas põletatakse, on erinevad," selgitas Kauts, kelle teada Hansa Candle müüb Soome ja toodab tõesti odavalt.

"Flora müüb küünlaid ainult Eestis. Müük on muidugi natuke kukkunud, kuna turul on väga palju küünalde pakkujaid ja müüjaid," tõdes Kauts.

"Põhiliselt pakuvad konkurentsi importijad, kuna siin toodame peamiselt meie ja Hansa Candle," iseloomustas Kauts küünlaturgu.

Taust
Hansa Candle AS asutati 1995. aastal, ettevõtte alustas majandustegevust 1997. aasta 1. jaanuaril.
Tarvo Moss juhib ASi Hansa Candle selle loomisest alates.
1990. aastatel alustati eksporti, esimesed õueküünlad läksid Soome.
1997. aastal lisandus ekspordiriikide nimekirja teisigi põhjamaid - Taani, Rootsi Norra.
Lisaks ekspordib Hansa Candle oma toodangut Lätti ja Leetu.
Eestis müüakse umbes 10 protsenti Hansa Candle'i toodangust, kuid mullu oli see protsent 11.

Puhaskasum aastatel:
aasta miljonit krooni
2005 10
2006 3
2007 -4
2008 12

allikas: äriregister

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. July 2009, 10:48
Otsi:

Ava täpsem otsing