Rahamees Audru kalafarmi taga on Taani miljardär

01. juuli 2009, 12:38

Tegelik rahamees Audru suure kalafarmi
projekti taga on Taani miljardär Karsten Ree, kirjutab täna Taani majandusleht
Börsen.

Lehe andmeil on Ree firma Karsten Ree Holding ApS projektis sellega enamusosaluse saanud, et pistiseskandaalist varjutatud projekti senine omanik, USA-Norra firma Transatlantic Partners, müüs projekti Eestis registreeritud firmale KRF Holding OÜ.

KRF Holding OÜs on 66%ga osanik Karsten Ree Holding ApS. Ülejäänud osaluse omanik on FGBW Finanz AG, mida Šveitsi äriregistri andmeil kontrollib kalakasvatuse kogemusega Šveitsi investorite perekond eesotsas Franco Giulio Bianchi ja Beatrice Werhahn Bianchiga.

Audru projekti vedav taanlane Thorben Gronkjaer Nielsen eitas Börsenile Karsten Ree seotust omanikeringiga alles nädalapäevad tagasi, tegelikult samal päeval, mil Ree projektis kontrollosaluse omandas. Tagantjärele selgitab Nielsen, et tahtis Reed meediatähelepanu eest kaitsta. „Karsten asutas end just lastega puhkusele minema ja ma ei tahtnud, et 40 ajakirjanikku talle selle küsimusega helistama hakkaks,“ ütles Nielsen.

USA-Norra firma Transatlantic Partners direktor Terje Korsnes kinnitas Börsenile, et firma on oma osaluse müünud Karsten Ree firmale. „Tegime seda selleks, et võimaldada kalafarmi väljaehitamise rahastamist, milleks me ise ei olnud suutelised,“ tsiteerib leht. Korsnes selgitas, et Transatlantic Partners ostis kalafarmi projektis osaluse mullu sügisel, kui puhkes pistiseskandaal, et oma huve kaitsta. Plaan oli omandus seniks üle võtta, kuni leitakse finantspartner. „Selle aasta mais sõlmise kokkuleppe firmaga KRF Holding ja müüsime oma aktsiad,“ ütles Korsnes.

Ka Thorben Gronkjaer Nielsen kinnitab nüüd lehele, et projekti omanikud on Karsten Ree ja Šveitsi perekond. Karsten Reelt eneselt pole Börsenil Eesti kalafarmi projekti kohta kommentaari saada õnnestunud.

Karsten Ree on Taani miljardär, kes sai mullu oktoobris müügikuulutuste portaali Den Bla Avis ja automüügi veebilehe Bilbasen.dk müügist eBayle 2,1 miljardit Taani krooni. Korra on mees juba Balti riikides äriõnne proovinud ja näpud kõrvetanud – 1999. aastal investeeris ta ühte Leedu hotelli. Äripartneriga tekkisid aga tülid ning Ree lahkus, soovitades ka teistel taanlastel Balti riikidesse investeerimisest hoiduda. Peamine viga, mis Ree enda sõnul tegi, oli see, et ta ei kindlustanud omale firmas kontrollosalust.

Seda, et Karsten Ree on Audru projektist huvitatud, seostatakse Börseni andmeil sellega, et mees on investeerinud ka biorafineerimistehasesse Grenaa Havn ning etanooli tootmisel tekkivaid jääke saab töötlemise järel kasutada kalade söödana. „See jääkprodukt, mis meil tekib, sisaldab proteiini, mida saab vääristada ja kalatoiduna kasutada,“ ütles Karsten Ree juunis Börseni veebi TV-le.

Audru projekti elluviimiseks loodud firma FjordFresh Holding AS, mida Karsten Ree KRF Holding OÜ kaudu kontrollib, plaanib projekti investeerida 450 miljonit eurot. Projekti elluviimist takerdab aga pistiseskandaal, mille tõttu mitu potentsiaalset investorit on projekti vastu huvi kaotanud, pangad kõhklevad ning load viibivad.

Kalafarmiga seotud pistiseskandaali on kistud Thorben Gronkjaer Nielsen ning Börsenile öeldu põhjal ka FjordFresh Holding ja Alar Oppar, endine keskkonnaministeeriumi nõunik, kes nüüd on FjordFresh Holdingi palgal. Eesti ametivõimud kahtlustavad, et Oppar sai nõunikuna töötades pistist 931 000 Eesti krooni, mis aga Nielseni väitel on kolme kuu palga ettemaks ja laen. Nielsen tunnistab Börsenile, et on kindel, et Eesti ametivõimud talle varem või hiljem siiski süüdistuse esitavad.

Tänane Börsen kirjutab loo juurde taustaks ka sellest, kuidas Eesti ametivõimud muutsid pistiseskandaali puhkemise järel euroraha taotlemise tingimusi. Sellega on vesi peale tõmmatud Karsten Ree ja Thorben Gronkjaer Nielseni plaanidele saada Euroopa Liidust suurfarmi oluline kaasrahastaja. Muudetud tingimuste põhjal ei saa ükski projekt rohkem toetust kui 3,5 miljonit Taani krooni. Varem oleks kalafarmi projekt neelanud 75% kogu kalandusala eurotoetustest Eestis, 45 miljonit Taani krooni. Thorben Gronkjaer Nielsen ütleb lehele, et Eesti ametnikud läksid paanikasse, kui selgus, et üks projekt üksi neelaks 75% toetustest ning tahtsid iga hinna eest oma nahka päästa. Nilesen leiab, et vaevalt selline tagantjärele reeglite muutmine õiguspärane käik oli.

Karsten Ree
Sündinud 1945
Pere: kolm poega ja tütar
Müüs mullu oktoobris 2,1 miljardi Taani krooni eest portaalid Den Bla Avis ja Bilbasen.dk eBayle
Talle kuulub safaripark Ree Park, IT firmade Zepto ja Adserving kaasomanik
Hiljuti ostis Helsinge Golfiklubi, mis tänavu juunis avati nime all Ree Golfklub
Juunis avas Ree Grenaas etanoolitehase Danish Biofuel

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. July 2009, 07:01
Otsi:

Ava täpsem otsing