Fortune: Obama kärbetel on veel arenguruumi

02. juuli 2009, 08:11

Fortune'i poolaasta jaburamate soorituste
edetabeli jätkus, mida juhib General Motors, tuuakse välja ka USA
presidendi Barack Obama ootamatud eelarvesammud.

8. Geithner midagi ei räägi ja kukutab turu
Veebruaris esines president Obama oma esimesel pressikonverentsil Valges Majas ja lubas järgmiseks päevaks suursündmust: „Homme teatab minu rahandusminister Timothy Geithner mõnest väga selgest ja üksikasjalikust kavast, kuidas me kavatseme laenuturu jälle käima lasta.“ 10. veebruaril esinedes oli rahandusministril plaanidest üldse rääkida õige vähe, veel vähem selgetest ja üksikasjalikest. See aitab vast selgitada aktsiaturu 5% kukkumist sel päeval. Seepeale tõmbas Geithner oma esinemistes tagasi, võttes appi meediakoolitaja. Aktsiaturg on taastunud. Juhuslik kokkulangevus?

9. Obama kulukärped ... arenguruumi veel on
Oled oma poole miljoni dollarilise kodulaenu maksmisel kaheksa kuud graafikust maas ja pank nõuab kokkusaamist. Vastad neile, et pole põhjust muret tunda. Miks siis pole põhjust? Sest sa hoidsid just 40 dollarit kokku, tühistades oma ajalehetellimuse. See on lühikirjeldus eelarvesammudest, millest Obama tegi aprillis sõnades suure asja. Ta oli oma ministritel käskinud eelarvetest 100 mln dollarit kokku tõmmata. See võib kõlada suure numbrina, kuid USA kavandatavat 1,8 triljoni dollari suurust eelarvedefitsiiti vähendab see 0,005%. See on protsentuaalselt vähem, kui annab lehetellimusest loobumine sinu kodulaenu võla suhtes.

10. Meile pole teie pagana stimuleerimispaketti vaja
Hüva, see on rumaluselt alles teisel kohal Lõuna-Carolina kuberneri Mark Sanfordi poolt 2009.a. tehtust: märtsis kuulutas ta, et ütleb ära 700 mln dollarist riikliku abifondi rahast osariigile, põhjendades seda oma konservatiivsete fiskaalpoliitika põhimõtetega. Ilmselt olid osariigi mured, näiteks riigi suuruselt teine tööpuudus, Sanfordile tema murede seas alles teisel kohal. Kuni tänavu juhtununi /armukesega avalik vahelejäämine puhkusereisil – toim./ peeti teda lootustandvaks 2012.a. presidendikandidaadiks. Osariigi ülemkohus kohustas teda viimaks stimuleerimispaketi raha vastu võtma.

11. Kentucky Fried Chicken – kana ilma kanata
KFC vihastas välja miljonid kliendid, kui ei suutnud pakkuda reklaamis lubatud tasuta kana. KFC palkas praetust tervislikumat grillkana reklaamima Oprah Winfrey. Telestaar teatas reklaamis, et kõik, kes laevad kahe päeva jooksul alla kupongi, saavad tasuta kaheosalise grillkana-eine. Inimesed ummistasid KFC söögikohad. Peale 4 miljoni eine väljaandmist pidi KFC hakkama kupongiomanikele ära ütlema. Rääkimata võrgus kurjustamisest hakkasid inimesed restoranides istumisstreike korraldama. Vähemalt kaks inimest on ka kaevanud kohtusse. KFC, kes on end osas reklaamides kiirtoiduimidžist vabanemiseks asunud nimetama KGC (Kentucky Grilled Chicken), laseb välja kehtetuid tšekke. Vabandamist jätkub ning KFC lubab kupongiomanikele lubatud eined takkajärgi kätte anda.

12. Investorid müüvad odavalt ja ostavad kallilt
Tihti öeldakse, et aktsiaturgu juhivad hirm ja ahnus – need teevad enamusest meist turul kehvad ajastajad. Fondiinvestorite viimaste aegade käitumine kinnitab seda.
2008 septembrist detsembrini kukkus Standard Poors 500 indeks 30% ja investorid võtsid kodumaistest fondidest samal ajal välja 99 mld dollarit. Selle aasta esimese kolme kuuga viidi välja veel 23,5 mld dollarit. Ainuüksi märtsis, kui indeks oli põhjas ning alustas just kasvu, kasvades kuu lõpuks põhjast 18%, viidi välja 16,2 mld dollarit. Kui algas tõus, hakkasid nad siis ostma. Alates aprilli lõpust, kui S P oli 29% ülalpool 9. märtsi põhja, on investorid kodumaistesse fondidesse tagasi pumbanud 16 mld dollarit. Kas nüüd on õige aeg müüa?

13. Bonusgate
On raske öelda, kummale tuleks auhind anda:
1) AIG, kes järjekindlalt surus peale 165 mln dollarit juhtide boonuste maksmist isegi siis, kui hädas kindlustusmammut oli juba langenud USA maksumaksja omandusse või
2) Kongressi esindajatekoda, kes loopis poliitilisi kive õnnetu mehe pihta, kes oli ühe dollari eest aastas palgatud seda jama korrastama – ja kes siis võttis vastu seaduse konfiskeeriva iseloomuga 90% maksust Wall Streeti boonustele.
Ajakiri Fortune andis oma hääle kandidaadile number 2.

Täispikka edetabelit saab lugeda Fortune kodulehelt.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. July 2009, 08:17
Otsi:

Ava täpsem otsing