Nahkhiirte pikaealisuse saladus lahendatud

02. juuli 2009, 15:24

Uues uurimuses näidati, et mõnede
nahkhiirte ebatavaliselt pikk eluiga võrreldes teiste sama suurte loomadega
tuleneb kahjustustele vastupidavast valkude kokkuvoltimise süsteemist.

Texase teadlased usuvad, et nende avastus võib aidata tulevikus meditsiiniliselt pikendada ka inimeste eluiga. Nad leidsid, et pikaealiste nahkhiirte valkude vastupidav struktuur selgitab, miks nad elavad oluliselt kauem kui teised sama suured loomad, näiteks hiired, kirjutas EurekAlert.

Nahkhiired võivad elada mitmekümne aastaseks. Leitud on isegi üle 40-aastane nahkhiir. Nii väikeste loomade kohta on nii pikk eluiga väga ebatavaline. Sarnase suurusega hiired elavad näiteks vaid aasta või kaks.

"Meie eesmärgiks on välja uurida, miks mõned loomaliigid elavad väga kaua, et nende teadmiste põhjal töötada välja meetodeid, mis aeglustaksid inimeste vananemist,“ ütles uurimuses osalenud biokeemiaprofessor Asish Chaudhuri.

Chaudhuri ja tema kolleegid eraldasid valkusid kahe pikaealise nahkhiireliigi (brasiilia kurdmokk Tadarida brasiliensis ja Myotis velifer) ning hiirte maksast ja töötlesid neid valke kemikaalidega, mis teadaolevalt põhjustavad valkude vale kokkuvoltimist. Hiljem valke uurides selgus, et nahkhiirte valgud olid oluliselt vähem kahjustatud kui hiirte valgud, mis näitab, et nahkhiirtel peab olemas olema mehhanism valkude õige struktuuri säilitamiseks ka tõsise stressi tingimustes.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. October 2009, 10:34
Otsi:

Ava täpsem otsing