Suvine triller Pärnu Endlas

Ülle Hallik 03. juuli 2009, 00:00

Närvekõditav näitemäng otsib vastust küsimusele, kas hirmutavam on kurjus, mis on silmale nähtav, või see, mis nähtamatuks jääb.

Trilleri peategelaseks on pime naine Susy (Karin Tammaru), kelle valdusesse on hiljuti tema enese teadmata sattunud heroiiniga täidetud nukk. Korterisse saabuvad kolm kelmi (Raivo E Tamm, Ahti Puudersell, Lauri Kink), kes püüavad naiselt mitmesuguste võtetega nukku välja pressida. Pimeda naise "silmadeks" saab väike naabritüdruk, keda kordamööda kehastavad konkursi teel leitud lapsnäitlejad Nicole Marchesani ja Kaisa Metsaots.

Lavastaja Tiit Palu sõnul on see põnevuslugu tegijate jaoks nagu näitleja-aabitsa uuesti läbivõtmine. Kriminaalnäidendi spetsiifikast tingituna tuleb osalistel hoida üleval pinevust, sündmused välja mängida ning tilgutada infot tasapisi. Näidendi eripäraks on peategelase näiline abitus (pimedus), mis tekitab kõikidest faktidest teadlikus publikus eriti suure närvipinge ja kaasaelamise. Kehtib ju elus instinktiivne seadus, et nõrgemaid tuleb alati aidata, selles loos saab aga publik ainult jälgida selgelt nõrgema ja usaldava naise vastuhakku. Lisaks on näidendisse sisse kirjutatud pimedal laval toimuv stseen, mis annab publikule võimaluse end hetkeks naise olukorras tunda.

Näidendi autor Frederick Knott ei kuulu draamaklassikute hulka - ta kirjutas oma suhteliselt pika elu jooksul üksnes kolm näidendit trillerižanris, ent kõiki neid mängitakse maailma teatrites siiani. 1966. aastal kirjutatud näidendi "Pimedusega löödud" esmalavastus toimus New Yorgis ning seejärel Londonis. 1967. aastal lavastas Terence Young selle põhjal filmi, kus Susyt kehastas üks ajastu kuulsamaid naisnäitlejaid Audrey Hepburn, kelle esitust peeti Oscari nominatsiooni vääriliseks.

Eelmisest hooajast taaselustati Endla teatris suvehooaeg, mis traditsiooniks olnud juba 1968. aastast. "Oleme otsustanud mitte võistelda ei raha kulutamises ega raha teenimises, mis õues võiks olla võimalik," põhjendas Tiit Palu teist järjestikust suve vabaõhuprojektist loobumist. Suvehooaja mängukavas on kogu täiskasvanutele mõeldud repertuaar.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:02
    Otsi:

    Ava täpsem otsing