Kohus keelas menuromaani järje

03. juuli 2009, 12:58

USA kohus keelas J.D. Salingeri
klassikalisele romaanile "Kuristik rukkis" Rootsi mehe poolt kirjutatud järje
avaldamise.

Kõrges eas Salinger ise kaebas väidetava autoriõiguste rikkumise pärast kohtusse kirjaniku ja kirjastaja, kes olid raamatut avaldamas ning föderaalkohtunik nõustus tema seisukohaga, vahendasid uudisteagentuurid Reuters ja STT.

Oopuse "60 Years Later: Coming Through the Rye" kirjutas rootslane Fredrik Colting pseudonüümiga J.D. California. Salingeri romaan originaalpealkirjaga "Catcher in the Rye" ilmus USAs ja Suurbritannias 1951. aastal, kümnend hiljem tõlgiti see ka eesti keelde.

Tänaseks on see romaan saanud üheks tuntuimaks teismelise mässumeelsust ja maailmavalu käsitlevaks kirjandusteoseks. Inglise keeleruumis on "Kuristik rukkis" olnud üks koolide kirjandustunnis enim käsitletud ja samas enim tsenseeritud ning kritiseeritud romaane, kirjutab Vikipeedia.

"Kuristik rukkis" on 17aastase Holden Caulfieldi minavormis jutustus. Holden on haiglas või sanatooriumis ja annab mõista, et tal on tuberkuloos, aga et ta on juba paranemas. Holden meenutab aasta varem toimunud sündmusi vahetult enne jõuluvaheaja algust, kui ta oli välja visatud erainternaatkoolist. Jutustus hõlmab kahe päeva sündmusi ja nendega kaasnenud mõtteid ja tundeid, samuti Holdeni kommentaare, mis on aasta hiljem antud teatavalt distantsilt. Arvatakse, et nimi Holden (to hold – hoidma ingl k) on vihje soovile kaitsta mängivaid lapsi suureks kasvamise eest ja "suurte inimeste maailma" inetuse eest.

Tänavuse aasta esimesel päeval 90aastaseks saanud Jerome David Salinger hakkas lühijutte avaldama 1930ndatel. 1944 oli ta seotud liitlasvägede sissetungiga Normandia rannikul, kui avati II maailmasõja teine rinne. Aastal 1948 avaldas tema esimese loo ajakiri The New Yorker. Pärast seda kirjutas Salinger peamiselt New Yorkerile kuni 1965. aastani.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. July 2009, 13:47
Otsi:

Ava täpsem otsing