BÖRS: Päeva lõpus osteti turg üles

06. juuli 2009, 23:19

USA aktsiaturg võttis vahetult enne börsi
sulgemist suuna üles, vaid Nasdaq jäi miinusesse.

Dow Jonesi tööstuskeskmine tõusis 0,5 protsenti, 8325 punktile. S P 500 indeks tõusis 0,3 protsenti, 899 punktile. Nasdaq langes 0,5 protsenti, 1787 punktile.

Üheks tujurikkujaks oli USA asepresidendi sõnum. USA asepresident Joe Binden ütles, et Valge Maja tõlgendas majandust valesti ning hoiatas, et taastumine võib tulla oodatust aeglasem.

Nädalavahetusel ABCs This Week saates ütles ta, et administratsioon ei saanud aru, kui halb on majanduse olukord.

Analüütik Davis Silver Wall Street Strategies'est ütles AP-le, et teises kvartalis lendasid metallitootjate aktsiad läbi katuse, kuna spekuleeriti, et majanduse olukord ei ole nii halb, kui enne. Kuid nüüd on mõtlemine muutnud ja muretsetakse laiema majanduse pärast.

„Vähem halb meelestatus on tõesti oma aja ära elanud,“ ütles ta. „Ja nüüd näeme turu allapoole vajumist ajani, mil me näeme tõesti seda head uudist.“

Toorainesektor esines täna kõige halvemini, kaotades 2,2 protsenti. Miinusesse jäid ka tööstuskaupade tootjad ja tehnoloogia. Suurima tõusu tegid tarbekaupade tootjad.

Lisaks spekuleeritakse selle üle, kas senine majanduse elavdamise pakett ikka töötab, kas tuleb uus majanduse abipakett ja kui, siis kuidas seda rahastatakse. Küsimusi on rohkem, kui vastuseid.

Võibolla tasuks vaadata Rootsi eeskuju. Rootsi keskpank on maailmas võtnud ette kõige radikaalsemad meetmed majanduse elavdamiseks, nõudes pankadelt intressi raha keskpangas hoiustamise eest. Selle eesmärgiks on panna Rootsi kommertspankasid taas laenu andma. Ei ole kindel, kas see töötab. Kui ilma selle poliitika selgete märkideta majandusele ja pangandusele hakkavad teiste maade keskpangad seda poliitikat lähiajal kopeerima, siis on ilmselt üle maailma majanduste olukord väga halb ja mingisugusest paranemisest ei ole isegi mõtet unistada. Loodetavasti jääb see Rootsi sooloks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. July 2009, 23:19
Otsi:

Ava täpsem otsing